Dysk z talerzami, które się nie kręcą

Dzięki zamontowaniu w klasycznym dysku twardym gigabitowej pamięci flash, Samsung uzyskał hybrydę, która może zrewolucjonizować rynek pamięci masowych w notebookach. W nowych, prototypowych HDD przedstawionych przez firmę, talerze w ciągu 1 godziny kręcą się zaledwie przez 90 sekund - o 3510 sekund krócej niż w tradycyjnych "twardzielach".

W najnowszych dyskach twardych Samsunga oprócz standardowych talerzy zamontowano pamięci flash OneNAND o pojemności 1 Gb. Dzięki połączeniu cech obu nośników w jednym urządzeniu, dysk twardy może przez większą część czasu stać z zatrzymanym silnikiem - system operacyjny wykorzysta dane przechowywane w podręcznej pamięci flash. Talerze zostaną rozpędzone dopiero wtedy, gdy niezbędne informacje nie zostaną znalezione w pamięci podręcznej albo kiedy pojemność tej ostatniej będzie bliska wyczerpaniu.

Wedle Ivana Greenberga, przedstawiciela firmy, aktualne osiągnięcia są obiecujące (1-1,5 minuty w ciągu 1 godziny), ale prawdziwym celem jest osiągnięcie stanu, w którym HDD będzie korzystał z silnika zaledwie przez 30 do 45 sekund w ciągu godziny. To ponad 59 minut krócej niż w standardowych dyskach twardych.

Szacuje się, że dzięki wykorzystaniu gigabitowej pamięci flash, nowe dyski twarde przyspieszą proces uruchamiania systemu i przedłużą czas pracy notebooka na baterii nawet o 15 procent.


Zobacz również