Dyski HDD znikają z rynku? Wszystko na to wskazuje

Po upowszechnieniu się dysków SSD wieszczono koniec modeli HDD. Co prawda jeszcze nie nadszedł, ale wszystko wskazuje na to, że jest coraz bliżej, gdyż ich sprzedaż spada - i to trzeci rok z rzędu.

Fot.: Seagate

Zmniejszenie sprzedaży dysków HDD obserwujemy już od dekady. Od tego mniej więcej czasu coraz więcej użytkowników domowych stawia na modele SSD, ale sprzedaż poszczególnych modeli była różna. Jednego roku wzrastała, drugiego opadała. Najnowsze analizy rynkowe pokazują, że od 2019 roku dyski HDD są coraz rzadziej kupowane. W 2022 roku jest o 33% mniej, niż w 2021. Przekładając procenty na liczby mamy ok. 45 mln sprzedanych modeli w drugim kwartale 2022 roku, czyli ok. 14,5 mln mniej niż w drugim kwartale 2021.

Z liczby tej 19 mln to dyski HDD nabyte na potrzeby korporacyjne, a reszta - konsumenckie. Jedną z przyczyn spadku sprzedaży może być nie tylko ustabilizowanie się cen dysków SSD na przystępnym poziomie, ale również zmiana sposobu kopania kryptolwaluty Chia, która namieszała nieco na rynku i spowodowała, że dyski HDD były masowo wykupywane przez górników. Ponadto Microsoft ogłosił, że producenci sprzętów z preinstalowanym Windowsem muszą używać jako dysku rozruchowego SSD.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie
  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Dysk twardy HDD - najlepsze oferty [04.07.2023]

A jeśli chodzi o obecną sytuację na rynku klasycznych "twardzieli", to ranking wygląda następująco:

  • Seagate - sprzedaż 20,60 mln dysków, 44% globalnego rynku;
  • Toshiba - sprzedaż 8,6 mln dysków, 18% globalnego rynku;
  • Western Digital - sprzedaż 17 mln dysków, 37% globalnego rynku.

Pozostałe miejsca to pomniejsi producenci.

Źródło: TechSpot


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: