Dyski bez... dysków

SSD dla profesjonalistów

Optymalizacja SSD na potrzeby profesjonalnych systemów, które wykonują wiele operacji wejścia-wyjścia, jest bardzo kosztowna. Wymaga wyrafinowanego firmware’u oraz oprogramowania wewnątrz kontrolera napędu. Na przykład STEC Inc's. sprzedaje dyski półprzewodnikowe do profesjonalnych zastosowań, które mogą obsłużyć ponad 50 tysięcy transakcji na sekundę. Aplikacje, które wymagają więcej odczytów, ale mniej zapisów bardzo korzystają na wymianie tradycyjnego twardego dysku na napęd SSD. Przyrost wydajności jest wyraźny. Większość ekspertów jest zgodna co do tego, że przewaga SSD uwidacznia się najbardziej w zastosowaniach profesjonalnych - nawet nad najlepszymi twardymi dyskami, wykonującymi 15 tysięcy obrotów na minutę i podłączonymi przez Fibre Channel. Według Avi Cohena z Avian Securities, w niektórych wypadkach najlepsze dyski półprzewodnikowe mają nawet dwudziestokrotną przewagę nad napędami podłączonymi przez Fibre Channel w stosunku ceny do wydajności, ze względu na konieczność podłączenia aż dwudziestu twardych dysków, które są wymagane, aby dorównać wydajności odczytu losowego z jednego napędu SSD.

Dysk SSD Kingstona, bazujący na technologicznych rozwiązaniach Intela to aktualie lider rankingu dysków SSD przeprowadzonego przez PC Worlda

Dysk SSD Kingstona, bazujący na technologicznych rozwiązaniach Intela to aktualie lider rankingu dysków SSD przeprowadzonego przez PC Worlda

Dla laptopów

SSD jest uważany za złoty środek, pomagający w wydłużeniu czasu pracy baterii laptopa. Ale większość ekspertów wskazuje na testy, które świadczą o dość iluzorycznych korzyściach. Mniejsze zużycie energii przedłuża działanie przeciętnego laptopa o 5 do 30 minut. To niewiele, ale nie bardzo jest na czym oszczędzać, skoro monitor i CPU zużywają o wiele więcej energii niż napęd klasycznego dysku. Zdarza się, że testy pokazują tendencję odwrotną, kiedy urządzenia z SSD faktycznie zużywają więcej energii baterii niż tradycyjne napędy twardego dysku. Instalując SSD w laptopach i pecetach, należy zadbać o taki system operacyjny, który wykorzysta jego możliwości. Taki nie jest jeszcze żaden z systemów Microsoftu. Konieczne zmiany nie zostały wprowadzone do żadnego z service packów. Według Gregory Wonga, jednym z powodów ograniczenia wydajności SSD jest niedopasowanie wielkości minimalnej paczki danych obsługiwanych przez system operacyjny. Windows posługuje się danymi w porcjach o wielkości 4 KB. SSD jest też optymalizowany, by obsługiwać dane w częściach 4 KB, ale między jedną a drugą jest tradycyjny interfejs napędu twardego dysku, który otrzymuje dane we fragmentach 512-bajtowych.

"Wydaje się, że Microsoft jest bardziej skupiony na wzrastających możliwościach ekranu dotykowego peceta niż na integracji NAND", podsumował tę sytuację Avi Cohen. Uważa on, że standardy niezbędne do wykorzystania w pełni możliwości pamięci NAND w napędach SSD dopiero zaczynają przepływać przez różne komitety, tak że oprogramowanie w pełni zoptymalizowane pod kątem SSD prawdopodobnie nie ukaże się w sprzedaży w tym roku.

Trwałość - największa obawa

Eksperci zgadzają się, że nowe standardy są niezbędne do mierzenia niezawodności SSD po to, żeby rzeczywista długość życia pamięci flash mogła być jasno zdefiniowana. "Jest ponad 80 firm produkujących SSD o bardzo różnej jakości ", mówi Unsworth.

Podobno MTBF (średni czas bezawaryjnej pracy) napędów SSD z Western Digital to 1,4 miliona godzin. Intel twierdzi, że jego nowe dyski Extreme SSD osiągają 1,2 miliona godzin. Jednak eksperci mówią, że MTBF jest za mało ścisłym sposobem pomiaru niezawodności napędu, ponieważ różne aplikacje obciążają dyski w różnym stopniu. Lepszą miarą byłaby liczba cykli zapisu, które napęd może obsłużyć, albo obliczenie, ile razy można zapisać i wymazać dane. Chociaż SSD, ze względu na brak ruchomych części grożących złamaniem, mają naturalną przewagę w kategorii trwałości nad twardym dyskiem, długość życia pamięci flash zmienia się w zależności od kilku czynników. Po pierwsze, znaczenie ma, czy napęd SSD używa pamięci jedno-, czy też wielopoziomowej. Według Joela Hagberga z Fujitsu, SLC ogólnie wytrzymuje do 100 tysięcy cykli zapisu albo zapisu na komórkę, podczas gdy MLC może osiągnąć od tysiąca do 10 tysięcy zapisów, zanim zacznie zawodzić. "Dla porównania, napęd twardego dysku do laptopa produkcji Western Digital ma wytrzymywać do 600 tysięcy cykli zapisu. I koszt wyprodukowania pamięci SLC jest dwa razy większy niż MLC", uzupełnia Hagberg.