Dyski dla prawdziwych melomanów

Coraz więcej wytwórni płytowych zapowiada wprowadzenie do sprzedaży płyt w formacie DVD-Audio.

Na rynku pojawia się coraz więcej płyt muzycznych zapisanych w nowym standardzie DVD-Audio. W sklepach dostępne są już przygotowane w tym formacie płyty wydane przez niezależne wytwórnie muzyczne. W najbliższym okresie również i duże światowe koncerny wprowadzą na rynek wiele płyt DVD-Audio, którym towarzyszyć będą równoległe wydania w tradycyjnym formacie CD. Ostatnio premierę wielu tytułów muzycznych zapowiedział muzyczny gigant Warner Music. Początkowo na sklepowe półki trafią płyty z muzyką poważną, której to odbiorcy są przeważnie najbardziej wymagający jeśli chodzi o techniczną jakość nagrań. Później na rynek wejdą również płyty z muzyką rozrywkową. Warner Music poinformował, iż przygotowywane są już wydania płyt w formacie DVD-Audio takich wykonawców, jak: Tracy Chapman, Alice Cooper, The Corrs, Deep Purple, Foreigner, Metallica, Pat Metheny oraz wielu innych.

Nowy standard zapisu będzie oferował melomanom klika opcji odtwarzania. Pierwsze dwie to Advanced Resolution DVD-Audio Stereo, a także Advanced Resolution Surround. W formatach tych muzyka zapisana jest z 24-bitową rozdzielczością, oferując najwyższą jakość odtwarzania dźwięku. Do korzystania z owego standardu użytkownicy będą musieli mieć najnowsze urządzenia zgodne z DVD-Audio. Ponadto te same płyty będzie można odtwarzać na istniejących już odtwarzaczach wideo DVD, jednak z uboższą jakością dźwięku.

"Ponieważ na krążku DVD-Audio muzyka jest zapisana dodatkowo w systemie Dolby Digital, płyty te można odtwarzać na milionach istniejących już odtwarzaczy wideo DVD. Dlatego też jesteśmy przekonani, iż rynek DVD-Audio będzie się bardzo szybko rozwijał" - powiedział David Mount, dyrektor wykonawczy Warner Music Group.


Zobacz również