Dyski na stulecia

Verbatim przedstawiła nową serię nośników DVD-R DataLifePlus o pojemności 4,7 GB.

Firma Verbatim zapowiedziała wprowadzenie na rynek nośników DVD-R DataLifePlus o pojemności 4,7 GB i kompatybilnych z napędami SuperDrive, w które wyposażane są nowe komputery Apple z serii PowerMac G4. SuperDrive to kombinacja napędów CD-RW/DVD-R, dzięki czemu pozwala on na czytanie i zapis w standardzie DVD odpowiednio z 6x i 2x prędkością, a ponadto może odczytywać płyty CD z 24x szybkością i nagrywać je przy 8x prędkości dla CD-R i 4x CD-RW. Napęd obsługuje standardy DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, CD-ROM, CD-Audio, CD-R, CD-RW, CDI, CD-Bridge oraz Photo CD. Obecnie jest on montowany jedynie w komputerach wyposażonych w procesor G4 taktowany zegarem 733MHz.

Nośniki DataLifePlus wykorzystują technologię nagrywania ścieżek opracowaną przez Verbatim z firmą Mitsubishi Chemical i mogą być stosowane również w innych napędach DVD-R. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapisać do dwóch godzin wysokiej jakości obrazu video czyli około 7 razy więcej niż w przypadku płyt CD. Jednak zgodnie z tym co powiedzieli przedstawiciele firmy najważniejszą ich cechą jest kompatybilność oraz trwałość, która może sięgać nawet 100 lat co oznacza, że idealnie nadają się do archiwizowania danych w warunkach domowych jak i w wielkich przedsiębiorstwach.

Dyski DVD-R produkowane przez Verbatim będą dostępne jeszcze w tym miesiącu po sugerowanej cenie 18 USD za sztukę. Apple sprzedaje swoje dyski DVD w pięciopakach w cenie 49,95 USD czyli około 10 USD za sztukę.

www.verbatim.com


Zobacz również