Dyski optyczne Sony

W listopadzie korporacja Sony wprowadzi na rynek nowy typ nośników optycznych, które pozwolą na zapisanie do 23,3 GB danych na pojedynczym dysku tego typu. Nośniki te będą nosiły nazwę Professional Disc for Data i zastąpią wysłużone już dyski magneto-optyczne poprzedniej generacji.

Dyski magneto-optyczne są stosowane od blisko 15 lat w profesjonalnych środowiskach gromadzenia danych. Na pojedynczym nośniku tego typu o wielkości 5,25 cala oferowanym przez Sony mieści się maksymalnie 9,1 GB danych. Czynnikiem, który pozwolił na zwiększenie pojemności dysku jest rodzaj lasera używanego do zapisu oraz odczytu danych. W przypadku tradycyjnych nośników magneto-optycznych, płyt CD oraz DVD stosowany jest czerwony laser. Nowy format wykorzystuje laser w kolorze niebieskim, który dzięki swoim właściwościom pozwala na gęstszy zapis. Czynnikiem decydującym jest w tym wypadku długość fali wiązki lasera.

Nowy format zapisu jest powiązany z formatem Blue-Ray Disc, przedstawionym już wcześniej przez Sony. Oba formaty charakteryzują się podobnym wyglądem i pojemnością nośników (Blue-Ray: 25 - 27 GB), lecz różni je prędkość z jaką zapisują dane. Blue-Ray przewidziany do zapisu telewizyjnego typu High-Definition oferuje transfer na poziomie 4,5 MB/s. Professional Disc for Data zapisuje dane znacznie szybciej - 9 MB/s. Szybkość odczytu wynosi w tym przypadku 11 MB/s. Co ważne, oba formaty nie są ze sobą kompatybilne. Jak podkreślają jednak przedstawiciele Sony, są to dwa rozwiązania przeznaczone dla różnych środowisk i nie należy tego postrzegać jako wady.

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowych dysków, Sony zapowiada również dostępność urzadzeń do ich obsługiwania. Do sprzedaży zostanie wprowadzony wewnętrzny napęd o symbolu BW-F101, obsługujący interfejs Ultra160 LVD/SE SCSI i kosztujący 3300 USD. Oferta zostanie również uzupełniona o dwa rodzaje nośników: PDDWO23 - dysk jednokrotnego zapisu w cenie 45 USD oraz PDDRW23 - dysk wielokrotnego zapisu w cenie 50 USD.

Jednocześnie z dalszym rozwijaniem formatu dysków magneto-optycznych, korporacja zapowiada również prace nad powiększaniem pojemności dysków typu Professional Disc for Data. Plany zakładają zwiększenie pojemności do 50 GB oraz szybkości transferu do 18 MB/s do 2005 roku. Kolejnym krokiem ma być podwojenie tych parametrów do roku 2007 (100 GB pojemności oraz szybkość transferu 36 MB/s) przy zastosowaniu nośników dwustronnych.

Więcej informacji: http://www.sony.com


Zobacz również