Dyski sieciowe: od 160 do 800 GB w jednym pudełku

Western Digital zaprezentował na E3 przenośny dysk sieciowy oznaczony jako WD Essential NetCenter, na którym możliwe jest przechowywanie od 160 do 320 GB danych. To jednak nic w porównaniu z 800 GB przestrzeni dostępnymi dla wszystkich szczęśliwych posiadaczy dysku sieciowego HDL-W800U japońskiej firmy I-O DATA.

WD Essential Netcenter (źródło: WD)

WD Essential Netcenter (źródło: WD)

WD Essential NetCenter - tak jak wszystkie dyski sieciowe - stanowi ciekawe rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie lubią zostawiać włączonych komputerów, a jednak chcą mieć stały dostęp do zgromadzonych przez siebie danych.

W urządzeniu zamontowano dysk WD Caviar SE o pojemności 160 lub 320 GB, z 8 MB cache i talerzami kręcącymi się z prędkością 7200 RPM. Dzięki wykorzystaniu łożysk olejowych - twierdzi producent - urządzenie jest niemal bezgłośne.

Essential NetCenter można podłączyć do sieci wykorzystując wbudowaną 100-megabitową kartę sieciową. Nic nie stoi na przeszkodzie, by NetCenter pracował w roli dysku lokalnego jednego z komputerów - oprócz gniazda ethernet, urządzenie zostało wyposażone w port USB.

Konkurencja nie śpi...

HDL-W500U (źródło: I-O DATA)

HDL-W500U (źródło: I-O DATA)

Tymczasem japońska firma I-O DATA stworzyła dysk sieciowy (oznaczony symbolem HDL-W800U), w którym użytkownikowi dano do dyspozycji aż 800 GB wolnej przestrzeni.

Sprzęt został wyposażony w 2 porty USB 2.0 i jedno gniazdo ethernetowe. Dzięki zamontowaniu procesora taktowanego częstotliwością 266 MHz, HDL-W800U może być zarówno dyskiem sieciowym, jak też serwerem FTP.

Zaprezentowany na zdjęciu model to starszy krewniak HDL-W800U, czyli HDL-W500U. Oferuje on pojemność "zaledwie" 500 GB.


Zobacz również