Dyski twarde idealne dla każdego NAS-a

Systemy NAS wykorzystywane firmach bądź na prywatny użytek tworzone są po to, by zwiększać bezpieczeństwo tego co jest bezcenne zarówno z biznesowego jak i osobistego punktu widzenia - danych. Stabilność i wydajność całego systemu zależy jednak w dużej mierze od jakości poszczególnych dysków jakie posłużyły do stworzenia układu NAS. Co jest najbardziej istotne przy doborze odpowiednich rozwiązań? Na jakie podzespoły warto zwrócić uwagę?

WD Red NAS Drive to dyski dedykowane dla wszystkich zgodnych systemów NAS. Nośniki te charakteryzują się pojemnością do 10 TB i oferują szeroki zakres zastosowań zaprojektowanych z myślą o klientach chcących utworzyć wysoko wydajne magazyny NAS. Mogą współtworzyć systemy NAS składające się z od 1 do 8 dysków twardych i służyć do przechowywania cennych danych w jednej, wydajnej jednostce.

WD Red NAS Drive – dlaczego warto?

Dyski WD Red NAS Drive były bardzo szeroko i skrupulatnie testowane pod kątem kompatybilności z systemami NAS o pojemności od 1 do 8 zatok. Wykorzystano tu technologię NASware, która umożliwia bezproblemową integrację, lepszą ochronę danych oraz zoptymalizowaną wydajność w systemach NAS oraz RAID. Podzespoły te zostały przetestowane w laboratoriach Western Digital i pozytywnie zdały najszerzej zakrojone na rynku testy zgodności z produktami NAS kluczowych partnerów Western Digital.

Dyski WD Red wykorzystują technologię NASware 3.0, dzięki której możliwe jest optymalizowanie, w ramach skonfigurowanego np. 8-dyskowego systemu NAS, każdego dysku osobno. Funkcja ta poprawia wydajność systemu pamięci masowej, zwiększa kompatybilność, integrację i możliwość aktualizacji.

Nie bez znaczenia, w przypadku dysków WD Red NAS Drive, jest także kwestia zgodności. Dyski twarde do komputerów stacjonarnych zwykle nie są przeznaczone do użytku w sieciowym magazynie danych lub środowisku RAID ani testowane pod tym kątem. Dyski WD Red z NASware – tak. Technologia ta eliminuje bowiem losowy wybór nośnika. Dyski WD Red zaprojektowano dla małych systemów NAS, a algorytm równoważy wydajność i niezawodność w środowiskach NAS i RAID.

Dyski WD Red NAS Drive wyposażono także w systemy odzyskiwania po wystąpieniu błędu RAID, aby zminimalizować liczbę awarii w systemie NAS. Dyski do komputerów stacjonarnych zazwyczaj pozbawione są takich mechanizmów – nie są przeznaczone do pracy w środowiskach RAID i to właśnie może powodować błędy w funkcjonowaniu całego układu NAS.

Warto również wspomnieć o kwestii stabilności. Systemy NAS działają bez przerwy, a dyski twarde przeznaczone do komputerów stacjonarnych nie są zazwyczaj testowane pod kątem ciągłej pracy. Nośniki WD Red NAS zostały natomiast zoptymalizowane pod kątem takich warunków i w ich przypadku ryzyko możliwej awarii bądź nieprzewidzianego zachowania ograniczono do absolutnego minimum. Co więcej, dyski WD Red są ciche, nie nagrzewają się podczas pracy i zapewniają optimum zgodności w środowiskach pracy ciągłej 24x7.

WD Red NAS Drive wykorzystują także technologię 3D Active Balance Plus, która chroni dane przed intensywnymi drganiami i zakłóceniami występującymi w systemach NAS lub środowisku RAID. Układ równoważenia dwupłaszczyznowego utrzymuje wydajność dysku i podnosi bezpieczeństwo pracy.

Dyski WD Red NAS - do wszystkich rodzajów NAS?

Zastosowanie dysków WD Red NAS Drive nie ogranicza się jedynie do środowiska biznesowego. Nośniki te pod wieloma względami zostały zoptymalizowane pod kątem wykorzystania w warunkach domowych - przesyłanie strumieniowe, kopie zapasowe, współużytkowanie i organizowanie cyfrowych danych w domu. Wspomniany wcześniej system NASware poprawia ponadto zgodność dysku twardego z TV, urządzeniami stereo i innymi.

Głównym przeznaczeniem tego sprzętu jest jednak biznes. Dyski WD Red NAS Drive bardzo dobrze sprawdzą się w małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstwach. Wspomniana wcześniej technologia NASware 3.0 umożliwia bezproblemową integrację w istniejącej sieci, dlatego WD Red może udostępniać i kopiować dane z optymalną prędkością. Dla większych firm, chcących tworzyć układy złożone np. z 16 dysków twardych, stworzono dyski WD Red Pro. Zapewniają tę samą wydajność, jednak dedykowane są dla środowisk NAS zawierających od 8 do 16 dysków i są zoptymalizowane pod kątem funkcjonowania w mocno obciążonych systemach.

WD Red NAS Drive – specyfikacja

  • Możliwe pojemności: 2 TB, 3 TB, 4 TB, 5 TB, 6 TB, 8 TB, 10 TB
  • Interfejs: SATA 6 Gb/s
  • Format: 3,5"
  • Obroty / minutę: 5400
  • Pamięć podręczna: 64 MB (w przypadku dysków 2 TB, 3 TB, 4 TB, 5 TB oraz 6 TB), 128 MB (dysk 8 TB) lub 256 MB (dysk 10 TB)
  • Gwarancja: 3 lata (standardowa) lub 5 lat (w przypadku dysków WD Red Pro)
  • Kompatybilność z systemami NAS*: WD, Asustor, Buffalo, D-Link, Drobo, Fujitsu, Icy Box, Infortrend, IO Data, iXsystems, Lenovo EMC, Logitech, Netgear, Promise, QNAP, Qsap, Raidon, RaidSonic, Sans Digital, Shuttle, Synology, Thecus, ZyXEL

*W celu sprawdzenia kompatybilność z konkretnym modelem NAS danego producenta, warto skorzystać z tego konfiguratora.

Technologia MAMR - co przyniesie przyszłość?

Dyski WD Red NAS Drive już teraz stanowią jedną z najlepszych propozycji dostępnych na rynku. Wiele wskazuje jednak na to, że dzięki tej firmie niedaleka przyszłość rynku dysków twardych prezentować się będzie jeszcze bardziej atrakcyjnie. Wszystko za sprawą technologii MAMR, czyli Microwave Assisted Magnetic Recording. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie całkowitej pojemności dysków twardych nawet do 40 TB. Jak to możliwe?

By zmieścić na talerzu dysku większą liczbę bitów niezbędne jest zwiększenie zagęszczenia zapisu danych. Dla współczesnych producentów dysków zmniejszenie wielkości bita do 7 nm nie stawiło już problemu. Kłopoty zaczynały się w momencie próby zapisania go na nośniku. Głowice standardowo montowane w dyskach nie były w stanie wytworzyć dostatecznie silnego pola, by dokonać prawidłowego zapisu. W celu optymalizacji tego procesu stosowano technologię HAMR, w której fragment talerza, na którym miał zostać dokonany zapis, zostawał rozgrzany do temperatury około 650 stopni Celsjusza poprzez wykorzystanie lasera. Takie rozwiązanie negatywnie wpływa jednak na żywotność dysku. I tu właśnie pojawia się MAMR, w którym zamiast lasera wykorzystuje się mikrofale. Efektem takiego działania jest osiągnięcie odpowiednio efektywnego zagęszczenia zapisu danych oraz uniknięcie negatywnych skutków nagrzewania laserowego.