Dyski twarde w 2012 roku będą miały krótkie gwarancje - producenci nie wierzą już w bezawaryjność swoich HDD?

Seagate i Western Digital radykalnie tną gwarancje swoich dysków - w niektórych przypadkach gwarancja spadnie z 5 lat do jedynie 1 roku. Producenci twierdzą, że chcą na tym zaoszczędzić, by móc inwestować w nowe produkty.

HDD

Do tej pory dyski twarde miały najczęściej od 3 do 5 lat gwarancji. Teraz to się zmieni. Krótsze gwarancje wejdą w życie już od początku 2012 roku.

Seagate HDD - ile lat gwarancji będą miały teraz dyski?

Dyski desktopowe i laptopowe Seagate zamiast 5 lat będą miały teraz tylko jednoroczną gwarancję (w Europie pewnie dwa lata ze względu na prawo). W przypadku Seagate, dłuższe gwarancje pozostaną na dyski zewnętrzne.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • 7 tanich sposobów na mocne podrasowanie Twojego PC
  • Dysk twardy HDD - najlepsze oferty [04.07.2023]

WD HDD - ile lat gwarancji będą miały teraz dyski?

WD obniża gwarancje swoich dysków z trzech lat do dwóch. Utrzyma natomiast 5-letnie gwarancje na swoje najdroższe dyski. WD z kolei zaprzeczyło, że zmniejszenie okresów gwarancyjnych ma coś wspólnego z powodzią w Tajlandii.

Znak czasów - produkty jednorazowego użytku

Wygląda na to, że teraz dyski twarde mogą być bardziej awaryjne niż kiedyś. Producenci wolą przeznaczyć pieniądze by produkować nowe modele, zamiast serwisować stare. Zresztą jest to głębszy trend, który dzisiaj obserwujemy w wielu branżach - producenci nie chcą, by produkty za długo działały, bo wtedy ludzie nie będą mieli potrzeby ich wymieniać i mniej zarobią. Mało to ekologiczne podejście, ale za to jakie opłacalne (dla producentów). Również w branży RTV długie gwarancje to rzadkość (chlubnym wyjątkiem w RTV jest Funai, a ostatnio w ramach promocji 5 lat gwarancji na telewizory dał Panasonic).

A czy wam zepsuł się kiedyś dysk twardy? Jak często w ogóle korzystacie z gwarancji w innych produktach?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: