Dyski wirtualne atakują czyli czas na dyski w chmurze

Rok 2012 będzie z pewnością rokiem, w którym dyski w chmurze zyskały sobie popularność - okazuje się, że mamy już naprawdę duży wybór wirtualnych dysków i możemy na nich trzymać własne pliki. Oto szybki przegląd najciekawszych dysków w sieci.

Dyski w chmurze

Najprawdopodobniej w następnym tygodniu Google uruchomi swój dysk w chmurze - ma on podobno oferować 5GB dla każdego użytkownika. Nieźle, ale dość zaskakujący jest fakt, że Google tak późno wprowadza swój dysk w chmurze. Z jaką konkurencją będzie musiało się zmierzyć Google? Oto przegląd najważniejszych dysków wirtualnych dostępnych obecnie dla użytkowników.

1. Microsoft SkyDrive

Najbardziej imponująca pojemność w chmurze zapewnia Microsoft - usługa SkyDrive wystartowała już w 2007 roku i obecnie oferuje 25 GB miejsca w chmurze na pliki. Poza duża przestrzenią na apliki otrzymujemy też pewność, że nasze dane znajdują się w rękach poważnej firmy. Marka Microsoft zobowiązuje. Na razie nikt tej oferty nie przebił.

Zobacz również:

  • 11 stron, które zastąpią aplikacje desktopowe

2. Dropbox

Dropbox w ostatnim czasie zyskał dużą popularność - 2GB powierzchni to nie za wiele, ale duża wygoda korzystania z Dropboksa (wygodna aplikacja tworząca folder sieciowy, który automatycznie jest synchronizowany z siecią) to duża zaleta. Niestety na minus Dropboksa wypada bezpieczeństwo naszych plików (niedawno miał problemy z wyciekiem danych).

3. GG dysk

W Polsce ostatnio został uruchomiony wirtualny GG dysk , do którego mamy dostęp z bezpośrednio z naszego komunikatora. Dostajemy do dyspozycji 3GB miejsca na nasze pliki. Największym plusem dysku wirtualnego od GG Network jest fakt, że nie musimy instalować oddzielnej aplikacji - dysk mamy dostępny z poziomu komunikatora. Wygodna obsługa (synchronizacja plików w folderze) plus łatwe udostępnianie plików innym użytkownikom GG sprawia, ze warto zwrócić na niego uwagę. W Polsce z pewnością poważny konkurent dla Dropboksa.

4. Box

Box to dysk wirtualny który ostatnio mocno postawił na urządzenia mobilne. W przeciwieństwie do konkurenta (Dropbox) daje za darmo aż 5GB miejsca w chmurze. Do tego sprawnie działa na smartfonach. Warto wspomnieć, że niedawno wprowadzono promocję, dzięki której, każdy nowo zarejestrowany użytkownik dostawał 50GB darmowego miejsca w chmurze.

5. Amazon Cloud Drive

Amazon ma największy sklep internetowy na świecie i najpopularniejszy czytnik e-booków. Brakowało mu do tej pory jedynie wirtualnego dysku. Niedawno wprowadził dysk w chmurze, dając każdemu użytkownikowi za darmo 5GB miejsca na swoje pliki. Warto załadować tam zwłaszcza swoje e-boooki, ale nie tylko. Prestiżowa, pewna firma, która sprawi, że o nasze pliki możemy być spokojni.

6. Apple iCloud

Apple również proponuje dysk dla swoich użytkowników (darmowy dla użytkowników systemu iOS 5). Apple daje za darmo tyle co Amazon (5GB). Zaletą oferty jest duża integracja z wszystkimi urządzeniami ze stajni Apple.

Komentarz - który dysk najlepszy?

Ja na razie używam wszystkich wymienionych dysków w chmurze - jeszcze nie zdecydowałem się, który z nich najlepiej spełnia swoje zadania. Czekam też na to, co zaoferuje Google. Bo według mnie, to właśnie dysku wirtualnego najbardziej brakuje obecnie w ofercie Google.

A Wy? Który dysk w chmurze preferujecie? A może znacie inne ciekawe propozycje wirtualnych dysków?