Dyskietka numeru 9/2000

Na dyskietce w tym miesiącu znajdują się dwie narzędziowe aplikacje w wersjach testowych: do obsługi pamięci RAM oraz do przetwarzania formatów plików dźwiękowych.


Na dyskietce w tym miesiącu znajdują się dwie narzędziowe aplikacje w wersjach testowych: do obsługi pamięci RAM oraz do przetwarzania formatów plików dźwiękowych.

Awave Studio 7.0

Pozory mylą! - to powiedzenie doskonale pasuje do znakomitego, ale mało atrakcyjnego, wręcz nudnego w obsłudze, programu firmy FMJ-Software. Będąc już od dość dawna na rynku, spełnia swą rolę bez fanfar i wyróżnień, na które niewątpliwie zasługuje. Jest to program narzędziowy do obsługi i przetwarzania plików dźwiękowych nie tylko zapisanych w różnych formatach, ale i pochodzących z odmiennych niż PC platform sprzętowych, syntezatorów i trackerów, w tym Soundblaster AWE32, SB Live!, wszystkie karty Vortex II, TB Pinnacle, TB Maui, AVM Apex, Gravis UltraSound czy UltraSound PnP.

Wczytuje formaty wielu komercyjnych syntezatorów takich jak np. Ensoniq, Akai, Kurzweil, Roland czy Yamaha, a niektóre z nich konwertuje do zapisywalnego przez siebie formatu.

Dyskietka numeru 9/2000
Awave Studio w wersji 7.0 radzi sobie z aż 150 kombinacjami format + platforma, a jego trzy podstawowe funkcje to: konwersja, edycja oraz odtwarzanie plików dźwiękowych audio także *.MID. Na nich nie kończą się jednak oferowane przez program opcje. Do silnych atutów Awave Studio należy także modyfikowanie - a więc i generowanie nowych brzmień instrumentów (Audio Processing Wizard). Odczytując 150 formatów plików, Awave Studio potrafi je konwertować i przetwarzać (w zakresie parametrów), pojedynczo lub sekwencyjnie a następnie zapisać do 60 spośród nich.

Awave okaże się bardzo przydatny dla osób komponujących i/lub poszukujących np. w Internecie nowych instrumentów. Nie jest to trudne, bo jest ich tam pełno, ale dopasowanie ich formatu do formatu akceptowanego przez posiadany syntezator (kartę dźwiękową) jest najczęściej możliwe tylko poprzez konwersję - a w tym świetny jest właśnie Awave Studio.

Awave Studio w edycji nie tylko "uznaje" szeroki podzbiór specyfikacji DownLoadable Sounds Level 1 i 2 Standard oraz SoundFont 2.0 Standard, ale można go także przystosować do innych standardów. Ważne jest przy tym, że parametry samych instrumentów ustawia się w edytorze graficznym, co szczególnie przydaje się w konstruowaniu pętli.

Awave Studio umożliwi Ci także odtwarzanie utworu MIDI zapisanego

z wykorzystaniem banku instrumentów innego niż ma Twoja karta, bo albo dokona niezbędnej konwersji, albo wczyta plik MIDI wraz z odpowiednim bankiem instrumentów, by go następnie bez zbędnych ceregieli poprawnie odtworzyć. A potem zapisze do formatu WAV, który Ty potem wciśniesz do MP3, który...itd.

Możesz też przekształcać moduły MOD-trackerów na format MIDI z dołączonymi własnymi instrumentami. Podczas odtwarzania plików audio, włączony oscyloskop i graficzny wyświetlacz analizatora częstotliwości pozwalają na przydatną w praktyce wizualną ocenę odsłuchu.

Wspomniane przetwarzanie wsadowe wykonuje się w kreatorze Batch Conversion Wizard, który pozwala również na zbiorowe dołączanie określonych efektów do każdego z plików. Dzięki wtyczkom DirectX 7.0 (lub późniejszym) i DirectX Media, dostępne są tu całe zastępy filtrów (efektów) DirectShow Audio Effect Filters.

Kreator Instrument Processing Wizard ułatwi wykonywanie a nawet częściowo automatyzuje powtarzające się zadania edycyjne w odniesieniu do poszczególnych instrumentów.

Obsługa protokołów przesyłu danych SDS oraz SMDI pozwala przesyłać próbki przez tor MIDI a także przez szybkie łącze SCSI.

MemoKit 2.1

Dyskietka numeru 9/2000
Zestaw czterech narzędzi do zarządzania i optymalizacji pamięci RAM oraz tzw. VCache - parametrów podręcznej pamięci dyskowej (Memory and Disk Cache Optimizer), z wbudowanym analizatorem wykorzystania pamięci i zasobów (Memory and Resources Leaks Graphic Analyzer) oraz monitorem systemu - Windows Resources Tracker.

Specjalny algorytm sprawia, że nasz PC będzie miał szybszy czas reakcji nawet przy wielu jednocześnie otwartych aplikacjach, a więc przy dużym obciążeniu pamięci.

"Dopalacz" Heavy Duty Memory Booster przyda się zwłaszcza przy pracy z aplikacjami multimedialnymi oraz online w warunkach niskich zasobów RAM.

Wszystkie cztery moduły potrafią w sposób widoczny zwiększyć ogólną wydajność systemu, a w pewnych sytuacjach nawet zapobiec zawieszeniu się systemu.

Duży i dokładny wyświetlacz graficzny Memory/Resources Real-time Graphic History wraz z listą Program History pozwalają łatwo zidentyfikować pamięcio - i zasobochłonne aplikacje, czyli głównych sprawców spowolnienia systemu.