Dyskietki wracają w wielkim stylu

Japońska firma Matsushita, znana pod nazwą Panasonic, opracowała technologię pozwalającą zapisać 32MB danych na standardowej dyskietce.

Nowa technologia zapisu opracowana przez firmę Panasonic zwiększa pojemność standardowych dyskietek komputerowych ponad dwudziestokrotnie i pozwala zapisać na konwencjonalnym 'floppy' do 32MB danych.

Firma pod koniec bieżącego miesiąca zamierza rozpocząć sprzedaż nowych napędów działających w systemie FD32MB, które zapisują dane na standardowych dyskietkach 1,44" korzystając z techniki stosowanej przy kodowaniu danych na twardych dyskach i nośnikach optycznych, która efektywniej wykorzystuje dostępną do nagrania przestrzeń.

Popularność dyskietek, niegdyś niekwestionowanego króla rynku nośników danych, gwałtownie spadła wraz z rozwojem samych komputerów i pojawieniem się nagrywalnych płyt CD-R. 'System FD32MB pozwala ponownie znaleźć zastosowanie dla tych wszystkich dyskietek, które od pewnego czasu traktowaliśmy już jako bezużyteczny złom', powiedział rzecznik prasowy Matsushity Yoko Fukusaki.

Nowy napęd Panasonica współpracuje także z SuperDiskami w wersjach 120MB i 240MB, nie wymaga zewnętrznego zasilania, a energię czerpie z interfejsu USB za pomocą którego łączy się go z komputerem.

www.panasonic.com


Zobacz również