Dyskietkowy trojan

Symantec poinformował o wykryciu nowego, dość nietypowego konia trojańskiego. W32.Estrella rozpowszechnia się za pośrednictwem dyskietek – potrafi m.in. skasować wszystkie pliki znalezione na dysku D.

Symantec poinformował o wykryciu nowego, dość nietypowego konia trojańskiego.

W32.Estrella rozpowszechnia się za pośrednictwem dyskietek – potrafi m.in. skasować wszystkie pliki znalezione na dysku D.

W32.Estrella najczęściej pojawia się w komputerze w postaci pliku Estrella.exe, zapisanego na dyskietce ("insekt" po uaktywnieniu się kopiuje się na wszystkie dyskietki, umieszczane w napędzie A:\). Plik taki z reguły opatrzony jest którąś z typowych dla systemu Windows ikon. Po uruchomieniu takiego pliku, W32.Estrella tworzy swoją kopię na dysku C i dodaje do Rejestru wpis, dzięki któremu plik ów będzie uruchamiany przy każdym starcie systemu).

Przez większość czasu trojan pozostaje "uśpiony" – jego destrukcyjna procedura uruchamiana jest 15 grudnia każdego roku. W32.Estrella skasuje wtedy z dysku C m.in. pliki: Command.com, Config.sys, Autoexec.bat oraz Format.com. Skasowana zostanie również cała zawartość dysku D.

Aby usunąć trojana, należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie W32.Estrella, należy je usunąć.

=================

Aby otrzymywać alerty antywirusowe oraz charakterystykę najbardziej niebezpiecznych wirusów zapisz się na bezpłatną subskrypcję newslettera "Bezpieczeństwo w Sieci".

Więcej informacji: http://www.idg.pl/subskrypcje/zapisz2.asp


Zobacz również