Dyskowa twierdza

Dane przechowywane na dysku twardym są nie tylko bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika, ale mogą wyrządzić wiele złego, jeśli wpadną w niepowołane ręce. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc lepiej zabezpieczyć informacje specjalnym programem - np. darmowym Cryptainer LE, którego wersja 7.0 ujrzała niedawno światło dzienne.

Dyskowa twierdza

Tworzenie zaszyfrowanego dysku

Narzędzie oferuje szyfrowanie kluczem 128-bitowym. W dobie bardzo szybkich komputerów i kluczy o standardowej długości 256-bitów wydaje się to niewiele, jednak naszym zdaniem w zupełności wystarczy do zastosowań domowych czy biurowych. Korporacje i urzędy powinny lepiej chronić swoje komputery, ale one mogą wydać potężne sumy na bezpieczeństwo.

Cryptainer potrafi stworzyć specjalny wolumin na dysku, który będzie stanowił specjalną skrytkę, w której możesz przechowywać dowolne pliki. Dysk otrzyma własną literę dysku i będzie dostępny tylko wtedy, gdy uruchomisz program i podasz właściwe hasło.

Inną funkcją jest możliwość zaszyfrowania pliku i wysłania go pocztą elektroniczną. Dzięki przygotowaniu samodzielnego archiwum, odbiorca wiadomości nie musi nawet wiedzieć z jakiego narzędzia korzystasz - wystarczy, że będzie znał hasło, aby wyodrębnić pliki.

Pobierz plik

Ocena programu

Zalety:

- program bezpłatny

- prostota obsługi

Wady:

- klucz 128-bitowy

- brak polskiej wersji

Aplikacja współpracuje ze wszystkimi wersjami systemu Windows - począwszy od Windows 95 do najnowszej Visty. Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta.

Aktualizacja: 07 marca 2007 14:01

W wyniku ożywionej dyskusji z czytelnikami postanowiliśmy dodać link do innego darmowego programu szyfrującego - TrueCrypt 4.2a. Kliknij tutaj, aby go pobrać.