Dyskowy firewall

Firma DriveSentry opracowała aplikację umożliwiającą ochronę danych zapisanych na dysku komputera PC przed modyfikacjami wprowadzanymi przez wirusy lub konie trojańskie, a także tworzenie własnych plików przez nieuprawnione programy (np. zapisywanie plików z informacjami o sekwencji uderzeń klawiszy wykorzystywane przez programy szpiegowskie).

Aplikacja DriveSentry, określana jako "dyskowy firewall" (storage firewall), tworzy listę tzw. zaufanych programów, które mogą zapisywać określone typy plików, ale tylko w zdefiniowanym zakresie katalogów. W wypadku, gdy jakaś inna aplikacja chce zapisać plik na dysku (lub też w zewnętrznej pamięci USB), DriveSentry blokuje jej działanie i generuje komunikat, który umożliwia użytkownikowi podjęcie decyzji czy chce zezwolić na taki zapis. Podobnie jest w wypadku, gdy jakaś aplikacja chce zapisać dane w nietypowym dla niej miejscu, np. w katalogu systemowym Windows lub też wprowadzić modyfikacje do rejestru Windows.

DriveSentry składa się z zestawu sterowników działających na niskim poziomie systemu (przechwytujących strumień danych między nim a dyskiem) oraz zaawansowanego modułu analizującego ruch danych w czasie rzeczywistym i generującego komunikaty ostrzegawcze.

DriveSentry może pracować pod kontrolą Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 i Vista. Cena pełnej wersji oprogramowania wynosi ok. 29 USD. Od 10 listopada ma być dostępna darmowa wersja DriveSentry LITE o funkcjonalności ograniczonej do monitorowania 5 typów plików i ochrony dwóch katalogów.