Dyskowy podatek

Francja wprowadzi opłaty od sprzedaży cyfrowych nośników, tj. dysków MD, CD-R, CD-RW czy DVD-R.

Sprzedaż nagrywalnych, cyfrowych nośników, takich jak minidyski, dyski CD-R, CD-RW, DVD-R i RW itp., zostanie we Francji obłożona opłatą, podobną do tej, jaka od 15 lat obowiązuje w przypadku kaset audio i wideo. Istnieje też możliwość, że podobne rozwiązanie zostanie zastosowane wobec komputerowych dysków twardych.

Rozszerzenie istniejącej opłaty na nowe media zostało ustalone podczas spotkania przedstawicieli przemysłu, związków zawodowych twórców i właścicieli praw autorskich, jakie odbyło się 21 grudnia minionego roku. Jednak sprawa obłożenia opłatą dysków twardych komputerów i niektórych urządzeń rejestrujących obrazy wideo pojawiła się dopiero w poniedziałek, w wywiadzie, jakiego minister kultury, Catherine Tasca, udzieliła dziennikowi Le Figaro.

Pani minister powiedziała: "Dodatkowa opłata przy zakupie dekoderów, nagrywarek wideo i komputerów, mówiąc krótko wszelkich urządzeń pozwalających na nagrywanie utworów, jest logicznym następstwem negocjacji, jakie odbyły się w ubiegłym roku. Należy poważnie rozważyć taką możliwość".

Opłaty będą obowiązywać od 22 stycznia, nabywca zapłaci więcej za nośnik umożliwiający nagrywanie audio, taniej natomiast za nośniki przeznaczone do nagrywania danych. Opłata, która według francuskiego prawa nie jest podatkiem, przeznaczona jest na wsparcie funduszu, z którego wypłacane są pieniądze autorom, artystom i producentom z tytułu strat, jakie ponieśli oni wskutek obowiązywania prawa z 1985 r., pozwalającego nabywcom kopiować nabyte produkty do użytku domowego. Według szacunków Komisji, zarządzającej funduszem, straty z powodu cyfrowego kopiowania danych audio i wideo sięgają rocznie70 mln USD.