Dyskryminacja geograficzna

Komisja Europejska zamierza sprawdzić, dlaczego ceny płyt DVD są w Europie wyższe niż w USA.

Mario Monti, przedstawiciel Komisji Europejskiej, skierował do hollywoodzkich koncernów filmowych list z pytaniem o politykę cenową. Komisja chce wiedzieć, dlaczego płyty DVD są w USA o wiele tańsze od tych sprzedawanych w Europie. To już drugie postępowanie tego typu - w lutym przedstawiciele Komisji Europejskiej próbowali dowiedzieć się, dlaczego podobne dysproporcje występują także w cenach płyt CD.

Płyty DVD w Europie kosztują ok. 18-27 USD - za tę samą płytę w USA zapłacimy 15-24 USD. Różnica jest więc wyraźna. "W piątek wysłaliśmy do przedstawicieli 7 największych amerykańskich firm dystrybucyjnych list z pytaniem, czy przypadkiem regionalizacja sprzedaży nie służy do narzucania wyższych cen" powiedział przedstawiciel komisji, Michael Tscherny.

Dysproporcje w cenie płyt CD mogły być, w pewnym stopniu, korzystne dla potencjalnych nabywców płyt - przybysz z Europy mógł w USA kupić płyty taniej niż na Starym Kontynencie. W tym przypadku jest jednak inaczej. W związku z podzieleniem globu na kilka stref sprzedaży, płyty kupowane w USA, w Europie są nieprzydatne - żadne z dostępnych na tym rynku urządzeń, bez ingerencji w ustawienia fabryczne, nie będzie w stanie ich odtworzyć.