Dystrybucja obrazu przez Internet

Na zakończenie chciałbym wspomnieć o fakcie iż obok systemów wideokonferencyjnych coraz popularniejsza w Sieci staje się dystrybucja (broadcasting) obrazu i dźwięku ''na żywo''.

Na zakończenie chciałbym wspomnieć o fakcie iż obok systemów wideokonferencyjnych coraz popularniejsza w Sieci staje się dystrybucja (broadcasting) obrazu i dźwięku ''na żywo''.

W tej kategorii opisaliśmy dwa najnowsze produkty: Axis NetEye200 kamerę-serwer WWW rozpowszechniający obrazy w formacie JPG oraz Python najmłodsze dziecko firmy Videonics znanej z produkcji profesjonalnych urządzeń do przetwarzania obrazu filmowego. Urządzenia te podłączone w jakikolwiek sposób do sieci komputerowej znajdującej się przykładowo w miejscu pracy pozwalają na prostą kontrolę tego co się dzieje w wybranym miejscu budynku, czy też jak to już ma miejsce w USA udostępniają na żywo transmisje telewizyjne w Internecie.

Dostarczona do testu kamera NetEye 200 obsługująca protokół TCP/IP po wpięciu do sieci stawała się małym serwerem WWW. Poprzez usługę FTP, czy też HTTP z poziomu dowolnej przeglądarki WWW przekazywała w sieci LAN (równie dobrze np. w Internecie) zdjęcia wykonywane na żywo. Eye 200 pracowała w rozdzielczościach od 172x144 do 704x576 pikseli przy 24 bitowej głębi koloru.

Trochę innym urządzeniem jest Python. To zewnętrzne urządzenie po podłączeniu do portu równoległego komputera umożliwia przechwytywanie oraz jego kompresję w czasie rzeczywistym obrazu pochodzącego z dowolnego źródła wideo (kamera, odtwarzacz) oraz dołączanie stereofonicznego dźwięku. Produkt jest w stanie przechwycić i zapisać film ("na żywo") w coraz popularniejszym w zastosowaniach multimedialnych formacie MPEG-1 - oferującym maksymalną rozdzielczość 352x240 pikseli aż przy 30 fps. Python umożliwia także przechwytywanie nieruchomych obrazów (JPEG) o rozdzielczości do 1600x1200 pikseli. Videonics wraz z urządzeniem dostarcza oprogramowanie, które pozwala na automatyczne generowanie stron HTML z wbudowanym oknem wideo, obsługuje coraz popularniejszy w zastosowaniach biznesowych wideo e-mail (v-mail) oraz serwer (dla czterech klientów) firmy Xing do strumieniowego trybu (streaming wideo) transmisji obrazów poprzez Sieć.

Producent: Axis (http://www.axis.com)

Produkt: NetEye 200

Dystrybucja: Softex Data, Warszawa, tel. (022) 846 65 50, fax: (022) 668 33 23, e-mail:softex@ikp.atm.com.pl

Cena: 1100 zł

Producent: Videonics (http://www.videonics.com)

Produkt: Python

Dystrybucja: Prowimax, Warszawa, tel. (022) 643 51 52, fax: (022) 43 38 83

Cena: 1700 zł