Dzieci chcą być kontrolowane?

Pomysł zwiększenia kontroli dzieci korzystających z Internetu, zawsze budził kontrowersje. Jednak ostatnie badania pokazują, że to właśnie najmłodsi chcą aby ich opiekunowie otaczali ich większą troską gdy te korzystają z sieci.

Wyniki badań zostały opublikowane przez serwis Ofsted. Pod uwagę wzięto wypowiedzi 686 młodych ludzi w wieku od czterech do dwudziestu lat. Zadaniem uczestników badania była odpowiedź na pytanie: czy czują się bezpiecznie korzystając z sieci oraz co należałoby zrobić by to poczucie zwiększyć.

Wyniki okazały się zaskakujące. Niemal 70 procent respondentów odpowiedziało, że chciałoby aby strony pornograficzne oraz czaty przeznaczone tylko dla dorosłych były dla nich niedostępne. Co więcej, połowa ankietowanych chciała by rodzice kontrolowali ich internetową aktywność. Nieco ponad 25 procent stwierdziła, że niezbędne są specjalne lekcje na których dzieci byłyby informowane o tym, jak bezpiecznie korzystać z sieci.

Wnioski z tych badań wydają się więc być jednoznaczne. Pewnych wątpliwości dostarcza jednak dobór próby badanych. Dzieci przebadano bowiem podczas Narodowej Konferencji Dzieci w Wielkiej Brytanii. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nie może to być w żadnej mierze próba reprezentatywna.