Dzieci lepiej radzą sobie z techniką niż codziennymi czynnościami

Badanie AVG Digital Diaries ujawniło niepokojące zmiany u małych dzieci. Obecnie są one dużo lepiej obeznane z technologią, niestety kosztem innych, "bardziej życiowych" umiejętności.

W badaniu AVG Digital Diaries udział wzięło 2200 matek posiadających dzieci w wieku 2 do 5 lat zamieszkałych w USA, Kanadzie, Japonii, Australii oraz pięciu europejskich krajach (Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy).

Wyniki mogą szokować. Już nawet dwuletnie maluchy potrafią grać na komputerze. Z ankiety wynika, że takie umiejętności posiada 58% dzieci w wieku 2-5 lat. Dla porównania tylko 44% z nich umie jeździć na rowerze.

Zobacz również:

  • To geny są odpowiedzialne za uzależnienia, wykształcenie czy impulsywność

Także obsługa smartfonu nie sprawia im problemu. 19% dzieci potrafi korzystać z dedykowanych komórkom aplikacji. Zaledwie 9% umie samemu zawiązać buty. Co ciekawe obeznanie technologiczne najmłodszych ciągle wzrasta. Już 17% obecnych dwu i trzylatków umie korzystać ze smartfonowych aplikacji. W grupie cztero i pięciolatków potrafi to 21% dzieci.

Kolejną nowością jest kompletny brak różnic ze względu na płeć. Z obsługą gier komputerowych i nowoczesnych komórek tak dobrze radzą sobie zarówno chłopcy, jak i dziewczynki - odpowiednio 58 i 59 z nich umie grać oraz 28 i 29 procent potrafi posłużyć się komórką.

Badanie skomentował szef AVG, J.R. Smith. Według niego technologia wymusiła zmiany w wychowywaniu dzieci. Dodał także, że "Dziś smartfony i komputery przejmują edukacyjną rolę telewizji". Podkreślił także, że badanie pokazuje jak ważne jest teraz edukowanie nawet najmłodszych dzieci w zakresie niebezpieczeństw płynących z korzystania z elektroniki oraz Internetu.