Dzieci w Libii dostaną laptopy

Libia zdecydowała się zamówić 1,2 miliona sztuk komputerów OLPC. Mają one zostać dostarczone w czerwcu 2008 roku.

Dotychczas zamówienia na komputery wystosowała Nigeria, Tajlandia, Brazylia i Argentyna. W akcji nie chcą brać udziału Indie, twierdzą bowiem, że OLPC zniszczą dziecięcą kreatywność.

Libia jest piątym państwem, które zdecydowało się na wyłożenie gotówki na laptopy; rząd kraju za 1,2 miliona komputerków (a także jeden serwer na szkołę i wsparcie techniczne) zapłacił 250 milionów dolarów.

Produkcja ma ruszyć, gdy pojawią się zamówienia na więcej niż 8 milionów sztuk laptopów OLPC. Do przekroczenia tej magicznej granicy potrzebne jest zaangażowanie w akcję jeszcze jednego lub dwóch krajów...

Parametry

Komputery OLPC ("The Children's Machine") ciągle jeszcze znajdują się w fazie testów, a ich parametry nie zostały ostatecznie ustalone. Zgodnie z ostatnimi szacunkami jeden "laptop za 100 dolarów" będzie kosztował raczej ok. 145 dolarów, choć z czasem cena ma spadać. Dość ciekawy jest sposób ładowania akumulatora: będzie to prawdopodobnie pociąganie za tasiemki.

Dzieci w Libii dostaną laptopy

Projekt tajskiej klawiatury dla OLPC

Oprócz generatora w urządzeniu znajdzie się dodatkowa karta z modułami komunikacji bezprzewodowej, slot na karty pamięci flash i kamera.

Warto zajrzeć: OLPC News