Dziecięce encyklopedie

"Tłuste pulpety wiedzy" nie są ulubionym dziecięcym daniem. Jednak wiedza podana na srebrzystych krążkach CD może być bardzo atrakcyjna, lekkostrawna i wysoce "kaloryczna". Dowodem tego jest multimedialna uczta, składająca się z dwóch encyklopedii dla najmłodszych.


"Tłuste pulpety wiedzy" nie są ulubionym dziecięcym daniem. Jednak wiedza podana na srebrzystych krążkach CD może być bardzo atrakcyjna, lekkostrawna i wysoce "kaloryczna". Dowodem tego jest multimedialna uczta, składająca się z dwóch encyklopedii dla najmłodszych.

Gigantyczny sukces, jaki w ubiegłym roku odniosła Multimedialna Encyklopedia PWN, skłonił innych producentów do tworzenia kolejnych, encyklopedycznych tytułów. Ze względu na to, że konkurencja wśród tytułów dla odbiorców dorosłych jest już raczej duża, firmy rozpoczęły inwazję na rynek najmłodszych klientów.

Encyklopedie dla dorosłych na stałe zadomowiły się na sklepowych półkach z multimedialnym oprogramowaniem. Powodzenie, jakim się cieszą, zachęca producentów do wprowadzania na rynek kolejnych produktów - tym razem adresowanych dla młodszych odbiorców. Rodzice, którzy poznali już "gorzki smak" gier komputerowych (i dokładnie policzyli, ile godzin dziennie ich malec poświęca tej rozrywce), coraz bardziej przechylają szalę multimedialnych prezentów i upominków na stronę programów edukacyjnych. Pragną także, by programy te stanowiły obszerne kompendium wiedzy i zawierały jak najwięcej rzetelnych informacji, podanych prostym i przystępnym językiem. Z pewnością nie pożałują pieniędzy na kolejny krążek, jeśli będą mieli pewność, że potrafi on nie tylko rozbawić, ale i nauczyć (i to jak najwięcej). Encyklopedie dla dzieci są zatem celnym strzałem w sam środek rodzicielskiego portfela i... gusta najbardziej chłonnych wiedzy maluchów. Pozostaje tylko pytanie, kto strzela? Nic prostszego: Albion i Cartall. Lecz kto trafił w dziesiątkę, to już dłuższa historia... Oba programy mają ze sobą wiele wspólnego. Przy ich wyborze warto jednak kierować się zaleceniami producentów co do grupy wiekowej, dla jakiej są one przeznaczone.

TAJEMNICE ALBIONU

"Encyklopedia dla dzieci" firmy Albin jest dojrzałą, przemyślaną i ciekawą pozycją dla najmłodszych. W czasie zabawy z programem dziecko ma szansę wzbogacić swoją wiedzę o kilka tysięcy pojęć. Całość informacji podzielona jest na 21 grup tematycznych, obejmujących m.in. historię, biologię, geografię, technikę i sport. Oprócz zbioru definicji, znajdują się tu też proste gry, "kolorowanki", krzyżówki i miniquizy, które urozmaicają czas spędzony z programem.

Encyklopedia kierowana jest do dzieci w wieku 5-10 lat, definicje są zatem udźwiękowione - to właśnie głos lektora powoduje, że nawet dzieci nie potrafiące czytać poradzą sobie bez problemu z przyswojeniem wiadomości. Dla najmniejszych maluchów jest to doskonała szansa wzbogacenia słownictwa. Dla tych, którzy posiedli już trudną sztukę czytania, duży wybór dźwiękowych komentarzy, filmów (ponad 100), ilustracji i zdjęć (1000) będzie stanowić doskonałą oprawę dla pojawiających się tekstów.

Ciekawa jest przy tym ogólna koncepcja programu - przyjazny "duszek" oprowadza dziecko po zamku, obfitującym w skarby. Tajemnicze "pałacowe" wnętrze autentycznie kusi i intryguje, zachęcając do odkrywania świata wiedzy. Wyszukiwanie informacji odbywa się w trybie alfabetycznym lub tematycznym - encyklopedia umożliwia też tworzenie zakładek, pozwalających - w razie potrzeby - na natychmiastowy powrót do szczególnie interesujących tematów. Miłym akcentem jest też dołączona do programu prosta gra planszowa i książeczka do kolorowania - zabawa z "programem" może zatem trwać jeszcze długo po wyłączeniu komputera.

CARTALL DZIECIOM

Kolejną interesującą pozycją, wzbogacającą wiedzę najmłodszych, jest "Encyklopedia dla dzieci" wydana przez firmę Cartall. Tym razem mamy do czynienia z programem adresowanym do nieco starszych dzieci w wieku 10-14 lat. Stosownie do tego podziału materiał prezentowany w encyklopedii jest nieco poważniejszy, a hasła i artykuły wymagają samodzielnego przeczytania.

Encyklopedia podzielona jest na 32 działy tematyczne, zawierające wyjaśnienie najważniejszych pojęć z zakresu nauki, techniki, geografii, sztuki, sportu i życia codziennego. Alfabetyczny i tematyczny sposób wyszukiwania tematów ułatwia poruszanie się po strukturze ponad 900 artykułów (w przypadku tej encyklopedii hasła są nieco bardziej rozbudowane - zawierają wiele ciekawostek i system odnośników do innych zagadnień).

Szata graficzna programu jest dosyć skromna - interfejs jest stylizowany na... kartkę najwyraźniej wyrwaną z zeszytu w kratkę i pokrytą rysunkami. Przykro mi, ale jakoś nie widzę w tym artystycznego, multimedialnego zacięcia - raczej pośpiech i oszczędność środków. Przyznać trzeba, że część obrazków jest niezbyt nieczytelna - nie można jednak narzekać na ich brak. Ponad 1300 ilustracji oraz 212 filmów i animacji wyjaśnia przebieg procesów technicznych i przyrodniczych, ilustruje pojęcia matematyczne i doświadczenia fizyczne - w tym punkcie encyklopedia perfekcyjnie spełnia swe zadanie poszerzania wiadomości.

Integralną częścią programu jest też Atlas Świata, który pokazuje nie tylko ukształtowanie terenu, ale też sieć rzeczną i osadniczą, podział polityczny świata czy trasy najważniejszych odkryć geograficznych. Całość dopełnia galeria filmów, umożliwiająca szybki dostęp do multimediów, obrazkowy quiz sprawdzający wiedzę i prosta gra logiczna.

"Encyklopedia dla dzieci"

Wymagania sprzętowe: PC 486/80 MHz, Win 3.1x, 16 MB RAM, CD 2x

Producent: Albion, Wrocław 50-071, Plac Wolności 7.

"Encyklopedia dla dzieci"

Wymagania sprzętowe: PC 486/66 MHz, Win 3.1x, 16 MB RAM, CD 2x

Producent: Cartall, Łódź 90-063, ul. Piotrkowska 146 tel. (42) 36 91 56