Dziecko jest w każdym z nas...

Aplikacje multimedialne coraz rzadziej pod efektownym interfejsem kryją wartościowe treści poznawcze bądź edukacyjne. Z pośród tego typu pozycji zdecydowanie wyróżnia się francuski program ?Lulu i jej książka". Jest to polska edycja bestsellera ?Le livre de Lulu", wykonana z typową śródziemnomorską lekkością i niesamowitą dbałością o szczegóły. Jej autorem i pomysłodawcą jest Romain Victor-Pujebet, francuski bajkopisarz i autor ksiażek dla dzieci. Pięknie wydana bajkowa historyjka jest w stanie obudzić dziecko śpiące w każdym dorosłym. Wyróżniona licznymi nagrodami ?Lulu" należy do grupy programów określanych mianem ?żywych książek". Na pozór jest to banalna bajka o smutnym robocie, przybywającym na Ziemię w poszukiwaniu ciepła i zrozumienia. Jednak dziecko siadając do tego programu nie jest w stanie odkryć wszystkich ukrytych w nim tajemnic. ?Lulu" można poznawać na wiele sposobów, słuchając narratora (Jerzy Bińczycki), czytając, oglądając litografie czy ukryte pośród akapitó

Aplikacje multimedialne coraz rzadziej pod efektownym interfejsem kryją wartościowe treści poznawcze bądź edukacyjne. Z pośród tego typu pozycji zdecydowanie wyróżnia się francuski program "Lulu i jej książka".

Jest to polska edycja bestsellera "Le livre de Lulu", wykonana z typową śródziemnomorską lekkością i niesamowitą dbałością o szczegóły. Jej autorem i pomysłodawcą jest Romain Victor-Pujebet, francuski bajkopisarz i autor ksiażek dla dzieci. Pięknie wydana bajkowa historyjka jest w stanie obudzić dziecko śpiące w każdym dorosłym. Wyróżniona licznymi nagrodami "Lulu" należy do grupy programów określanych mianem "żywych książek". Na pozór jest to banalna bajka o smutnym robocie, przybywającym na Ziemię w poszukiwaniu ciepła i zrozumienia. Jednak dziecko siadając do tego programu nie jest w stanie odkryć wszystkich ukrytych w nim tajemnic. "Lulu" można poznawać na wiele sposobów, słuchając narratora (Jerzy Bińczycki), czytając, oglądając litografie czy ukryte pośród akapitów animacje. Bajka jest interaktywna- może rozgrywać się sama demonstrując swoje możliwości, lub też można brać w niej udział, przeszukując np. kursorem myszy ryciny ilustrujące książkę. To świetna, relaksująca zabawa nie tylko dla najmłodszych.

Program używa nakładki QuickTime dla odtwarzania filmów i animacji w formacie "MOV". Na dysku znajdują się odpowiednie wersję dla wszystkich obsługiwanych systemów operacyjnych.

W przeciwieństwie do wielu programów czysto edukacyjnych, licznie ukazujących się w Polsce encyklopedii, słowników czy leksykonów, "Lulu i jej ksiażka" nie traci na aktualności, pomimo upływu czasu. Jak na produkt z 1995 roku, pozostaje atrakcyjna, a nawet, starzejąc się nabiera smaku, dojrzewa niczym francuskie wino.

Z uwagi na absolutny brak jakiejkolwiek przemocy jest to wartościowa alternatywa wobec licznych gier komputerowych. "Lulu" powstała przy pomocy programu Macromedia Director (przy pomocy tej aplikacji tworzone są również dyski CYBER-a.)

CD-ROM ten jest doskonałym przykładem idealnego wręcz dysku wielosystemowego. Ta sama płyta działa na dwóch różnych platformach sprzętowych, łącznie w czterech systemach operacyjnych. Dysk sam uruchamia się pod Windows 95 i Windows NT 4.0 oraz oczywiście na komputerach Macintosh. Samodzielnej instalacji muszą dokonać jedynie użytkownicy przestarzałych już Windows 3.1x. Proces ten podczas testów przebiegał błyskawicznie i bezproblemowo. Niewielkie są też wymagania systemowe programu - wystarczy jedynie pięć megabajtów wolnej pamięci operacyjnej (zatem fizycznie trzeba posiadać 6-8 MB RAM).

Polska edycja bajki jest dziełem gdańskiego wydawnictwa Mediascape, które również zajmuje się rozpowszechnianiem. Firmie tej można tylko pogratulować doskonałej lokalizacji produktu. Zatrudnienie profesjonalnych polskich aktorów (Jerzy Bińczycki, Mirosław Baka) zapewniło wysoki poziom artystyczny nagrań, dlatego też lokalizacja "Lulu" zasługuje na wyróżnienie i może stanowić wzór dla innych producentów multimediów. Demo tego znakomitego programu znajdziecie na CD-ROM-ie CYBER-a - polecam je uwadze Czytelników.

W najbliższym czasie firma Mediascape planuje wydanie klasycznej baśni Andersena "Królowa Śniegu", w adaptacji autora "Lulu" Victor-Pujebeta. Może doczekamy się równie efektownych multimediów także dla dorosłego użytkownika.