Dzielenie Microsoftu

Zbliża się kulminacja procesu antymonopolowego przeciwko firmie Microsoft - strona rządowa prawdopodobnie zaproponuje podział firmy.

W toczącym się od trzech lat procesie antymonopolowym przeciwko firmie Microsoft Departament Sprawiedliwości USA oraz władze 19 stanów ustaliły wspólnie propozycję ukarania software'owego potentata. Oficjalny werdykt ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że karą dla Microsoftu może być podział na dwie odrębne firmy. Jedna z nich zajmie się tworzeniem systemów operacyjnych, druga zaś oprogramowania do nich (w rodzaju Microsoft Office). Pierwsza firma zachowa jednak prawdopodobnie prawo do wbudowywania do systemu operacyjnego przeglądarki, druga także ma mieć możliwość tworzenia oprogramowania internetowego.

Po opublikowaniu tych informacji przez kilka amerykańskich gazet, cena akcji giganta z Redmond spadła aż o 12 punktów w ciągu jednego dnia (do poziomu 66,11 USD za akcję). Jest to największy spadek w 13-letniej historii Microsoftu na giełdzie.


Zobacz również