Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

Już po raz piąty z rzędu obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Akcja, ustanowiona w 2004 r. przez Komisję Europejską, ma propagować działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Obchody tegorocznego Dnia... poświęcone są szczególnie problemowi przemocy rówieśniczej w Sieci. Inicjatywa z każdą kolejną edycją zyskuje sobie coraz większy rozgłos, co tym bardziej cieszy, że - jak przekonuje Piotr Kupczyk z firmy Kaspersky - bezpowrotnie minęły czasy, kiedy szkodliwe programy tworzono, by pochwalić się się w hakerskim podziemiu. "Teraz za zagrożeniami internetowymi stoją dobrze zorganizowane grupy przestępcze, którym przyświeca tylko jeden cel - zarobić jak najwięcej pieniędzy. I aby osiągnąć ten cel, cyberprzestępcy nie cofną się przed niczym - nawet przed wykorzystaniem dzieci i młodzieży jako elementu swojej nieczystej gry".

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009
Organizacją obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zajmują się Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. Obchodom dnia oraz towarzyszącej temu wydarzeniu kampanii medialnej przyświecać będzie hasło "Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE". Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, hasło to ma "podkreślać pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale jednocześnie przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w Sieci o dobro zarówno własne, jak i innych internautów". Oprócz tego na terenie całej Polski organizowane będą lokalne inicjatywy, poświęcone problematyce cyberprzemocy i bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Honorowy patronat nad obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Polski Komitet ds. UNESCO. Funkcję głównego partnera DBI pełni Fundacja Grupy TP.

Więcej informacji: SaferInternet.pl

Jak przekonuje Piotr Kupczyk z firmy Kaspersky, działania zorientowanych na zysk cyberprzestępców coraz częściej dotykają wszystkich użytkowników komputerów i Internetu. Niestety, dzieci nie są tutaj wyjątkiem: "Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby chronić swoje dziecko przed zagrożeniami, których istnienia jest świadom. Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć wszystkim wagę problemu cyberprzestępczości - nie możemy chronić się przed wrogiem, o którego istnieniu nie wiemy i nie znamy wykorzystywanych przez niego metod.

Tymczasem, jak wynika z badań F-Secure, tylko 7 procent rodziców uważa, że ich dzieci są bezpieczne w Internecie, a ponad 40 procent internautów nie wie, czy posiadany przez nich program antywirusowy jest aktualny.

Zdaniem przedstawiciela Kaspersky'ego najważniejszym działaniem, jakiego firmy produkujące oprogramowanie zabezpieczające i media mogą się podjąć w celu udzielenia wsparcia organizatorom "Dnia Bezpiecznego Internetu" jest publikowanie jak największej liczby artykułów poświęconych bezpieczeństwu w Internecie.

Idea godna naśladowania

Nasz rozmówca podkreśla, że kwestii bezpieczeństwa młodych internautów nie można lekceważyć w sytuacji, gdy działania cyberprzestępców nasilają się w zastraszającym tempie. "Czasy, w których szkodliwe programy tworzone były w celu pokazania się w hakerskim podziemiu minęły bezpowrotnie. Teraz za zagrożeniami internetowymi stoją dobrze zorganizowane grupy przestępcze, którym przyświeca tylko jeden cel - zarobić jak najwięcej pieniędzy" - przestrzega P. Kupczyk.

Elementem nieczystej gry cyberprzestępców coraz częściej padają najmłodsi użytkownicy Sieci. Stają się oni celem (lub narzędziem) ataków głównie z uwagi na ufność i brak czujności, jakie cechują ich zachowanie w Internecie. P. Kupczyk: "Obecnie nie jest problemem, aby nasze dziecko dokonało zakupów w Internecie - często wystarczający jest numer karty kredytowej, która znajduje się w naszym portfelu. W skrajnym przypadku zakup taki może być przeprowadzony na sfałszowanej stronie lub zainicjowany przez wiadomość e-mail od cyberprzestępcy, który podszył się pod pracownika sklepu lub znajomego. Podobnie wygląda sytuacja z portalami społecznościowymi, które zyskują coraz większą popularność - nie tylko wśród dzieci i młodzieży."


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: