Dzień Kleza

Firma Kaspersky Labs, znany producent oprogramowania antywirusowego, po raz kolejny ostrzegła użytkowników komputerów przez niebezpiecznym robakiem Klez. Właśnie dziś, 6 września, uaktywnia się destrukcyjna procedura "insekta" - robak będzie próbował kasować pliki.

Z analiz robaka wynika, że może on skasować na zainfekowanej maszynie wszystkie pliki z rozszerzeniami txt, .htm, .html, .wab, .doc, .xls, .jpg, .cpp, .c, .pas, .mpg, .mpeg, .bak oraz .mp3.

Klez jest jednym z najbardziej uciążliwych "insektów", jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Mimo, iż od jego pojawienia się minął już blisko rok, robak wciąż odpowiedzialny jest za ponad 70% wszystkich infekcji wirusowych na świecie. Klez (wykryto już kilka mutacji robaka) rozsyłała się za pomocą poczty elektronicznej (wykorzystując lukę w programie Outlook), programu ICQ, potrafi również kopiować się na dyski znalezione w sieci lokalnej.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy komputer jest zainfekowany przez robaka, jest zaopatrzenie się w najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzenie kompleksowego skanowania systemu. Jeśli program ów wykryje pliki zainfekowane przez Klez.e, należy je usunąć.

=================

Aby otrzymywać alerty antywirusowe oraz charakterystykę najbardziej niebezpiecznych wirusów, zapisz się na bezpłatną subskrypcję newslettera "Bezpieczeństwo w sieci".

Więcej informacji: http://www.idg.pl/subskrypcje/zapisz2.asp


Zobacz również