Dzień Świstaka

Dzień Bezpiecznego Komputera kojarzy nam się z codziennymi zmaganiami bohatera filmu "Groundhog Day" (w tej roli znakomity Bill Murray), który budzi się ciągle tego samego dnia. Podobnie jest z bezpieczeństwem komputera - ciągle znajdowane są nowe wersje wirusów, wprowadzane są szczepionki, producenci łatają dziury w przeglądarkach WWW, zapowiadane są nowe superbezpieczne narzędzia i systemy operacyjne, a następnego dnia znajdowane są w nich kolejne dziury. Można odnieść wrażenie, że ten "film" się nigdy nie skończy... Jest tak jak w przypadku filmowego świstaka, który co roku widzi swój cień i... w lutym nie nadchodzi wiosna. Prawdziwa, bezpieczna komputerowa wiosna dla większości pecetów prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Nie zmieni tego nawet Bill Gates wizytujący dziś w Polsce i opowiadający o przyszłości zabezpieczeń systemów IT.

Dzień Świstaka

Przeraźliwie groźny robak atakuje maszyny z Windows 2000, hakerzy podmienili stronę w serwerze Pascal.pl... Płyty Sony instalują rootkit, a na CD dołączonym do pisma znalazł się wirus... Opublikowano informację o dziurze w tym, a dziura w tamtym pozwala na skasowanie zawartości dysku po spreparowaniu odpowiedniej strony WWW... Złośliwe oprogramowanie atakuje telefony komórkowe i wysyła SMS-y na koszt ich właścicieli...

Ile takich informacji dociera do nas dziennie, a ile tygodniowo? Kiedy ostatni raz aktywnie się zabezpieczyliśmy, a jak często po prostu liczymy na łut szczęścia? Skoro odwiedzacie naszą witrynę, tematyka bezpiecznej pracy z komputerem z pewnością jest Wam nieobca. Dziś jest jednak dzień szczególny, Dzień Bezpiecznego Komputera (poprzedni taki dzień miał miejsce 12 października 2004 roku - patrz artykuł "Bezpieczeństwo według Microsoftu").

Dlatego nawet jeśli brzydzicie się informacjami o wirusach, trojanach, robakach i cyberprzestępcach, dziś wypadałoby się zastanowić, ile tak naprawdę o nich wiecie i czy nie jesteście ich potencjalnymi ofiarami. Zaparzcie dobrą herbatę, usiądźcie wygodnie w fotelu. Przygotowaliśmy dla Was zbiór artykułów, notatek, quizów i sond, które pozwolą Wam na szybkie przygotowanie się do roli eksperta zabezpieczeń komputerowych.

Mówi Tomasz Słoniewski, starszy analityk IDC Poland

Coraz więcej jest wirusów, robaków i trojanów atakujących za pośrednictwem stron WWW czy komunikatorów internetowych. Niezabezpieczony komputer może również paść ofiarą hakera, który skanując porty naszego komputera znajdzie w nich "otwarte drzwi" i przejmie nad nim kontrolę. Myślę, że warto sobie uświadomić, na jakie niebezpieczeństwo jesteśmy narażeni chroniąc nasz komputer w nieodpowiedni sposób.

Jeśli jest to komputer firmowy to możemy się liczyć z utratą danych klientów, informacji o finansach naszej firmy czy danych osobowych pracowników. Każda z tych ewentualności może pociągnąć za sobą nie tylko poważne zagrożenie dla interesów firmy, ale przede wszystkim konsekwencje prawne. Niewłaściwe zabezpieczenie komputera może dla odmiany doprowadzić do zniknięcia pieniędzy z naszego konta w banku internetowym lub z rachunku karty kredytowej. Kolejną konsekwencją może być utrata ważnych dla nas plików i wiadomości e-mail.

Jeśli chcemy, aby ochrona przed zagrożeniami była naprawdę skuteczna, musimy wiedzieć, że do obrony przed atakami płynącymi z internetu nie wystarczy już sam program antywirusowy. Oprócz tego niezbędny staje się tzw. firewall, czyli urządzenie lub program, który kontroluje dostęp naszego komputera z Internetu. Wiele firm oferuje pakiety zawierające jeden i drugi typ oprogramowania. Użytkownicy indywidualni mogą też skorzystać ze sporej oferty programów darmowych (typu freeware) lub Open Source (zazwyczaj dostępnych na platformie Linux). Z tych ostatnich mogą także korzystać przedsiębiorstwa. Firmy powinny rozważyć zakup innych produktów gwarantujący bezpieczeństwo IT. Wielu przedsiębiorcom i użytkownikom przydałyby się systemy zarządzania tożsamością i dostępem, oraz wykrywające włamania (tzw. IDS- Intrusion Detection System - ang. system wykrywania włamań) lub narzędzia do administrowania bezpieczeństwem IT.

Badamy się

Rachunek sumienia warto rozpocząć od Megaquizu "Sprawdźcie, czy Twój komputer jest bezpieczny". Pamiętajcie tylko, że nie jest to test Waszej wiedzy ani rozgrywka na czas - zaprezentowany tam zbiór pytań pozwoli Wam się dowiedzieć, jak Twoje preferencje wpływają na bezpieczeństwo komputera. W końcowej ocenie znajdziecie informacje dotyczące dalszych kroków. Nie zapomnij też o odwiedzeniu zbioru 10 porad, dzięki którym szybko zapanujesz nad należącymi do Was maszynami.

Zastanówcie się: czy po drodze pojawiło się kilka terminów, które są dla Was niejasne? Wiecie, co to jest exploit? Potrafilibyście w dwóch słowach opisać, jak działa rootkit? Wygląda na to, że dla 848 Internautów biorących udział w ankiecie zamieszczonej na łamach IDG.pl, aż 465 nie wie lub woli nie myśleć o rootkitach.

Dzień Świstaka

OK, rozgrzewka zakończona, nadeszła pora na chwilę odpoczynku. Nie ma sensu, jak to bywa na wycieczkach szkolnych, zwiedzanie trzech muzeów jednego dnia. Dlatego zanim zaczniecie poważną dłubaninę w komputerze, spójrzcie tylko, kto nas odwiedził z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera:

Przecież to... Bill Gates!!

Dzień Świstaka

Bill Gates w Polsce na witrynie PCWK Online

W związku z Dniem Bezpiecznego Komputera Polskę odwiedza Bill Gates, naczelny architekt oprogramowania w firmie Microsoft. Na pewno spotka się on z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Ma w planach konferencję prasową dla zaproszonych dziennikarzy oraz serię spotkań z "informatykami, programistami, specjalistami od bezpieczeństwa systemów IT, laureatami konkursów i programów organizowanych lub wspieranych przez Microsoft".

Jak mówią plotki, najbardziej prawdopodobną przyczyną przylotu Billa Gatesa jest chęć ogłoszenia planów budowy w Polsce Centrum Usługowego Microsoftu. Według "Życia Warszawy" miałoby ono obsługiwać wszystkie operacje księgowe koncernu z Redmond.