Dzień Wolnego Oprogramowania - po raz drugi

10 września, czyli już jutro, będziemy po raz drugi obchodzić Dzień Wolności Oprogramowania - Software Freedom Day. Na całym świecie odbędzie się wiele wydarzeń związanych z promowaniem idei otwartych standardów oprogramowania w krajach rozwijających się.

Inicjatorzy całego przedsięwzięcia wskazują, iż jego myślą przewodnią jest właśnie promocja open source w biedniejszych krajach. Każdy zainteresowany wzięciem udziału w obchodach Dnia Wolnego Oprogramowania mógł za pośrednictwem strony projektu zarejestrować swój oficjalny team i otrzymać od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych. W minionym roku tak zarejestrowanych zespołów na całym świecie było 45, w tym roku ich liczba wzrosła do 200.

Mimo to, organizatorzy narzekają na niewielkie zaangażowanie w projekcie przedstawicieli państw zachodnich. Henrik Nilsen Omma, jeden z pomysłodawców Dnia, przewiduje, że większość związanych z nim obchodów będzie mieć miejsce w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie Australia, skąd pochodzi ok. 15 zarejestrowanych zespołów.

Każda z zarejestrowanych grup przygotuje wydarzenie związane z obchodami Dnia - może to być m.in. rozdawanie płyt CD z oprogramowaniem open source, prezentacje i konferencje. Program obchodów może być jednak bardziej zróżnicowany - np. w Tajlandii odbędzie się konkurs, w którym trzeba będzie namalować podobiznę pingwina Tuksa - symbolu systemu Linux.

W obchodach Dnia Wolnego Oprogramowania wezmą udział także przedstawiciele Polski - Internet Society Polska, którzy 13 wrzesnia zapraszają do warszawskiej kawiarni Coffee Shop na spotkanie m.in. z członkiem redakcji PC World, Pawłem Wimmerem, oraz przedstawicielem polskiego oddziału Wikipedii, Dariuszem Siedleckim.

WIęcej informacji: Software Freedom Day.

Aktualizacja: 09 września 2005 11:40

Do artykułu dodano informację o polskich uczestnikach obchodów Dnia Wolnego Oprogramowania.


Zobacz również