Dzień Zadumy i Wspomnień

Dziś przypada uroczystość Wszystkich Świętych - ten wyjątkowy dzień w roku, który poświęcamy refleksji i wspomnieniom o tych, którzy odeszli. W mijającym roku opuściły nas dwie znakomite osobistości związane ze światem IT - kilka tygodni temu zmarł Ray Noorda, twórca potęgi koncernu Novell, zaś w marcu odszedł Stanisław Lem, najpopularniejszy i najbardziej utytułowany polski autor powieści science fiction...

1 listopada jest dniem, w którym zwykle wspominamy Zmarłych - przede wszystkim osoby nam najbliższe, rodzinę i przyjaciół, których już nie ma. Ale nie tylko - uroczystość Wszystkich Świętych to także czas, gdy myślimy o ludziach, którzy wywarli wpływ na nasze życie. Taki osobami z pewnością byli Ray Noorda oraz Stanisław Lem...

Ten pierwszy przez wielu nazywany jest "ojcem sieci komputerowych" - to on z niewielkiej firmy o nazwie Novell uczynił ogromny koncern informatyczny. Był charyzmatycznym przywódcą i wizjonerem - dzięki jego talentowi i uporowi Novell stał się jednym z najważniejszych graczy na rynku IT.

Dokonania Stanisława Lema można wymieniać bez końca - pochodzący ze Lwowa literat był najbardziej poczytnym i bez wątpienia najwybitniejszym polskim autorem powieści science fiction. Któż nie zna "Solaris", "Powrotu z gwiazd", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienników Gwiazdowych" czy "Cyberiady"? Jego powieści przetłumaczono na 41 języków. Nakład wszystkich książek Lema, wydanych na całym świecie, przekroczył ponad 27 mln egzemplarzy.

Ale nie będziemy wspominali tylko tych, którzy odeszli w tym roku - nie tak dawno zmarł przecież John Diebold, jeden z pionierów rynku informatycznego, Jack Kilby, wynalazca układów scalonych czy Jef Raskin, jeden z pionierów Macintosha. Informacje o nich znaleźć można w naszej sekcji Ci, którzy odeszli, poświęconej wielkim osobowościom IT, których nie ma już z nami.