Dziesiątka dla początkującego

Paint Shop Pro X to przede wszystkim edytor zdjęć cyfrowych. Znane z poprzednich wersji narzędzia do tworzenia grafiki rastrowej i wektorowej wciąż zostały przeniesione na dalszy plan.

Pierwszym elementem, który przykuwa uwagę po uruchomieniu Paint Shop Pro X, jest pasek Learning Center. Zawiera on skróty do najczęściej wykorzystywanych narzędzi i funkcji, przede wszystkim związanych z poprawianiem zdjęć cyfrowych, ale także ich pobieraniem z aparatu lub skanera i finalnym drukowaniem lub udostępnianiem w Internecie. Pasek &Learning Center& przyda się przede wszystkim początkującym. Przykuwa uwagę na tyle mocno, że przez pierwsze minuty pracy z Paint Shop Pro X trudno odszukać znajome elementy interfejsu - na szczęście łatwo go wyłączyć, gdy zaczyna przeszkadzać.

Cały interfejs Paint Shop Pro X został znacząco zmodyfikowany, wygląda bardziej efektownie, na szczęście pozostawiono charakterystyczne elementy poprzednich wersji aplikacji, m.in. świetne pola wyboru wartości, łączące cechy pola tekstowego, suwaka i tzw. spinnera. Chociaż Paint Shop Pro X wygląda teraz na program do domowego użytku, pod ładną karoserią kryje się to samo dobre wyposażenie, co w poprzednich wersjach, wzbogacone o kilka nowości.

Także dla początkujących przeznaczone są opcje szybkiego, zautomatyzowanego poprawiania zdjęć: &One Step Photo Fix& i &Smart Photo Fix&. Pierwsze narzędzie jest całkowicie zautomatyzowane, w drugim wypadku można dopasować m.in. zmianę jasności i nasycenia kolorów. Te zautomatyzowane funkcje przeważnie dobrze się sprawdzają, bywa jednak, że zawodzą. Funkcja One Step Photo Fix potrafi tak zmienić kolorystkę zdjęcia, że jedynym ratunkiem jest użycie skrótu [Ctrl Z] i wycofanie zmian. Ciekawą nowością jest narzędzie Makeover, ułatwiające korygowanie wyglądu portretów, usuwanie wad cery itd. Właściwie są to trzy różne narzędzia. Pierwsze służy do usuwania wad cery (działa podobnie jak klasyczne klonowanie), drugie do poprawiania wyglądu... uzębienia, a trzecie to swoisty samoopalacz, po którego użyciu sportretowane osoby wyglądać będą jak po wizycie w solarium. Interesującą nowością jest funkcja usuwania obiektów, które przypadkowo znalazły się na zdjęciu. Również to narzędzie to po prostu usprawnione klonowanie, nieco prostsze w użyciu dla początkujących. Najpierw należy obrysować kontur zbędnego elementu narzędziem do zaznaczania odręcznego (Freehand Selection), a następnie wskazać fragment zdjęcia, który zostanie użyty do zamazania niepotrzebnego obiektu.

Przydatnym nowym narzędziem Paint Shop Pro X jest One-Step Noise Fix, którym można błyskawicznie usunąć kolorowy szum, charakterystyczny zwłaszcza dla zdjęć wykonanych tańszymi aparatami cyfrowymi. To jedna z lepiej działających funkcji typu one-step. Jedno kliknięcie wystarczy, by doprowadzić do sensownego wyglądu nawet zdjęcie wykonane aparatem wbudowanym w telefon komórkowy.

Wśród nowości bezpośrednio związanych z edycją zdjęć warto wymienić jeszcze filtr High Pass Sharpen, poprawiający ostrość fotografii znacznie lepiej od zwykłego wyostrzania. Przydatnym drobiazgiem jest też automatyczne odczytywanie - i wykorzystywanie - informacji EXIF, np. zdjęcia portretowe są automatycznie obracane. Wśród wszystkich nowości przeznaczonych dla początkujących umknąć mogą zmiany istotne dla zaawansowanych użytkowników Paint Shop Pro. Nie jest ich wiele: obsługa 16-bitowych kanałów, usprawnione zarządzanie kolorem do profesjonalnych wydruków, skrócony czas otwierania plików.

Do Paint Shop Pro X dołączono fotoalbum: Corel Photo Album 6 Standard. Nowa wersja fotoalbumu firmy Corel to przede wszystkim usprawnienia skracające czas wykonywania najbardziej żmudnych operacji. Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu specjalny kreator przeszukuje twardy dysk i tworzy bazę znalezionych fotografii. Zautomatyzowano także przenoszenie zdjęć z aparatu cyfrowego. Wystarczy połączyć aparat z komputerem przez port USB lub włożyć kartę pamięci do czytnika, a Photo Album 6 automatycznie rozpocznie pobieranie zdjęć. Aplikacja została także wyposażona w narzędzie do szybkiej archiwizacji zdjęć na CD/DVD oraz oparty na szablonach kreator kolaży.

Cena Paint Shop Pro X ok. 120 EUR, Photo Album 6 ok. 40 EUR

Informacje http://www.corel.com