Dziesięć incydentów hakerskich, które trafiły na pierwsze strony gazet

Pierwsze ataki hakerów nie pojawiły się wczoraj, lecz wiele lat temu. Postanowiliśmy przedstawić wam listę składającą się z dziesięciu najważniejszych tego typu "akcji".


Atakom przeprowadzanym przez hakerów przyświecały różne motywy takie jak np. ciekawość, paranoja, chciwość, ideologia i chęć zysku. Poniżej prezentujemy dziesięć tego typu historii, z których pierwsza miała miejsce 32 lata temu.

Markus Hess dla KGB

Markus Hess to Niemiec zwerbowany w 1980 roku przez służby KGB, który otrzymał zadanie włamania się do amerykańskich komputerów wojskowych w celu zdobycia tajnych informacji.

Hess za pośrednictwem satelity lub kabla transatlantyckiego wykorzystał niemiecką sieć Datex-P do połączenia się z siecią komunikacyjną Tymnet, z poziomu której udało mu się zaatakować 400 amerykańskich wojskowych komputerów, w tym pracujących na terenie Niemiec i Japonii, a także maszyn znajdujących się w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Pentagonie.

Aktywność Hessa została wykryta przez astronoma Clifford Stol, który zwrócił się w tej sprawie do administratora systemu w centrum komputerowym w Lawrence Berkeley Laboratory (Kalifornia). Po nazwiązaniu współpracy pomiędzy FBI i zachodnioniemieckim rządem (co nie było wcale łatwe) haker został uznany za winnego szpiegostwa i skazany na pobyt w więzieniu od jednego do trzech lat. Ostatecznie został z niego zwolniony po okresie próbnym.

Warto dodać, że Clifford Stoll opisał swoje przygody związane z namierzeniem hakera w książce pt. "Kukułcze jajo".

Robert Morris atakuje Internet

W 1988 roku Robert Morris, absolwent Cornell University, stworzył coś co znane jest do dzisiaj jako pierwszy robak w Internecie. Co interesujące, Morris nie miał zamiaru wyrządzić nim jakiejś szkody, lecz jak to tłumaczył, miał on mu jedynie pozwolić na wyobrażenie sobie wielkości internetu.

Niestety wskutek błędu zastosowane w robaku mechanizmy ograniczające nie zadziałały, przez co szybko zaraził on 6 tysięcy komputerów paraliżując działanie sieci.

Po tym jak Morris został zidentyfikowany jako źródło robaka, sąd skazał go na trzy lata obserwacji, grzywnę w wysokości 10 000 dolarów, 400 godzin prac społecznych i pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Vladimir Levin namierza Citibank

Rosyjski programista Vladimir Levin jako członek grupy przestępczej za pomocą komputera w Londynie zdobył listę kodów i haseł klientów amerykańskiego banku Citibank. Dzięki temu był on w stanie w 1994 roku wielokrotnie logować się na ich konta i przelewać znajdujące się tam pieniądze na konta kontrolowane przez organizację przestępczą.

W sumie Levin przetransferował w ten sposób ponad dziesięć milionów dolarów. Po jego aresztowaniu w Wielkiej Brytanii Citibankowi udało się odzyskać z tej sumy około 9,6 mln. dolarów.

Vladimir Levin został w 1998 roku skazany na trzy lata więzienia i 240 tysięcy dolarów grzywny na rzecz Citibanku. Jego hakerska akcja postrzegana jest przez wielu jako jedna z pierwszych, której motywem były finanse.

Jonathon James i NASA

Haker Jonathon James znany pod pseudonimem c0mrade miał 16 lat, gdy w 1999 roku włamał się do Marshall Space Flight Center (Huntsville, Alabama) skąd ściągnął warte 1,7 miliona dolarów oprogramowanie przeznaczone dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i mające za zadanie kontrolowanie parametrów takich jak temperatura oraz wilgotność.

W wyniku tego incydentu NASA zmuszona była do zamknięcia swoich systemów komputerowych na okres trzech tygodni i usunięcia błędów pozwalających na przeprowadzenie ataku. Kosztowało to agencję 41 tys. dolarów.

Adrian Lamo "czyta" New York Times

W 2002 roku w wieku 19 lat Adrian Lamo włamał się do sieci wewnętrznej New York Times uzyskując dostęp do różnych informacji takich jak istotne dane dziennikarzy oraz historia płatności dla współpracowników gazety wśród których znaleźli się m.in. strateg Demokratów James Carville, były sekretarz stanu James Baker i znany aktor Robert Redford.

Lamo sam przyznał się do włamania do komputerów New York Times w wywiadzie, który ukazał się na stronie SecurityFocus. Po jego przeczytaniu NYT wniósł do sądu oskarżenie, które skutkowało wydaniem w 2003 roku listu gończego za hakerem. Kilka dni później Lamo sam oddał się w ręce władz, natomiast w 2004 roku został skazany na 24 miesiące dozoru sądowego oraz na 6 miesięcy aresztu domowego.

Gary McKinnon i UFO

Szkocki haker Gary McKinnon (znany pod pseudonimem Solo) został oskarżony o to, że w 2001 i 2002 roku włamał się do 97 amerykańskich komputerów wojskowych i NASA. Jaki był jego motyw? Chciał się dowiedzieć, co rząd wie o UFO (utrzymywał nawet, że na komputerach NASA znajdowały się zdjęcia z jej satelitów, na których znajdowały się takie obiekty).

Szkody wyrządzone przez McKinnona (np. Okręg Wojskowy Washington zmuszony był na wyłączenie na 24 godziny sieci 2000 komputerów) zostały oszacowane na 700 000 USD. Obecnie przebywa on w Londynie i walczy z wydanym na niego nakazem ekstradycji do USA. Gdyby został poddany temu procesowi, groziłoby mu nawet 70 lat więzienia.

Albert Gonzalez i miliony poszkodowanych

24-letni haker Albert Gonzalez w 2003 roku stanął na czelę grupy cyber-przestępców znanych jako Shadowcrew, która sprzedawała za pośrednictwem swojej strony wszystko co dało jej się ukraść w sieci.

Pomiędzy 2005 a 2007 rokiem Gonzalez stał się bohaterem największej w naszych dziejach kradzieży kart kredytowych i debetowych. W sumie zdobył ich ponad 90 milionów siejąc spustoszenie m.in. w danych, które posiadała gigantyczna sieć sklepów TJX Companies (należy do niej np. obecny na polskim rynku sklep T.K. Maxx).

Gonzalez trafił przed oblicze amerykańskiego sądu, który skazał go na 20 lat pozbawienia wolności.

"Anonimowi" maszczą się na HB Gary

Na początku 2001 roku grupie haktywistów "Anonymous" bardzo podpadł Aaron Barra (szef specjalizującej się w bezpieczeństwie IT firmy, HBGary Federal), który obwieścił światu, że jest w posiadaniu informacji o prawdziwej tożsamości jej "przywódców" i zamierza je upublicznić podczas konferencji Security B-Sides.

Jakież było jednak jego ogromne zdziwienie, gdy wkrótce w sieci pojawiły się tysiące prywatnych dokumentów (w tym e-maili) należących do HBGary Federal oraz jej bliźniaczej firmy HB Gary Inc. Niektóre z dokumentów potwierdzały, że firma HBGary na zlecenie prawniczej firmy Hunton and Williams reprezentującej Bank of America opracowywała plan zaszkodzenia portalowi WikiLeaks (szykował się on do opublikowania niewygodnych materiałów na temat banku).

Lulzsec atakuje Sony

W czerwcu grupa haktywistów Lulzsec przeprowadziła atak typu SQL Injection na serwery Sony Pictures. Zdobyła dzięki niemu nazwy, hasła, adresy e-mail i domowe tysięcy klientów japońskiej firmy.

Hakerzy przyznali, że przeprowadzili włamanie w odwecie za działania prawne, które firma Sony podjęła w stosunku do George'a Hotza za złamanie przez niego zabezpieczeń konsoli PlayStation 3.

W czerwcu 2011 roku lider grupy Lulzsec, Hector Xavier Monsegur (znany jako Sabu) został aresztowany i "przyjął stanowisko" informatora FBI, Dzięki jego pomocy służbom federalnym udało się zatrzymać pięciu innych haktywistów z grup Anonymous, Lulzsec i Antisec.

Hieny z News of the World

Niedawno świat zaszokowało zachowanie pracowników brytyjskiego dziennika News of the World, którzy zostali oskarżeni o to, że w pogoni za sensacją włamywali się do telefonów celebrytów, polityków, a nawet ofiar morderstw.

Dochodzenie, które sięgało 2002 roku ujawniło, że dziennikarze oraz wynajęci przez gazetę prywatni detektywi włamywali się do poczty głosowej takich gwiazd jak modelka Elle McPherson i aktorka Sienna Miller, a nawet członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

W jednym przypadku działania dziennikarzy naruszyły nawet policyjne dochodzenie w sprawie zaginionej w 2002 roku 13-letniej Milly Dowler. Nie tylko odsłuchiwali oni bowiem jej pocztę głosową, ale kasowali również wiadomości.

W wyniku tego skandalu mająca 168-letią historię gazeta została zamknięta. No i dobrze!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: