Dziesięć lat Javy - oszałamiające sukcesy i utracone szanse

W tym miesiącu mija dziesięć lat od momentu, kiedy to Sun ogłosił światu technologię Java, która zmieniła na zawsze przemysł komputerowy.

Java zaczęła swój żywot jako język programowania, który umożliwił tworzenie animowanych obrazów na stronach webowych, ale ostatecznie wyrósł z niej szeroki wachlarz narzędzi i specyfikacji, które mogą być używane do pisania programów dla wszystkiego co programowalne: od telefonów po komputery typu mainframe.

W roku 1995 Java pojawiła się pod hasłem 'napisane raz, uruchamiane wszędzie', obiecującym łatwiejsze życie twórcom oprogramowania, którzy nie musieli już wykonywać powtórnego procesu kompilowania kodu przy przechodzeniu na inną platformę.

Historia Javy to spektakularne sukcesy, utracone szanse i... kilka pozwów sądowych.

W roku 1995 Java była mało znaną technologią, wywodząca się z niezrealizowanego projektu telewizji interaktywnej o nazwie FirstPerson. Z chwilą pojawienia się WWW, zespół FirstPerson przekonał prawników Suna do podjęcia bezprecedensowego kroku - udostępnienia kodu źródłowego Javy.

Sun zachował kontrolę nad tym, jak kod Javy jest dystrybuowany, ale swobodnie dostępny kod źródłowy był hitem dla projektantów oprogramowania. Moment, w którym kod Javy został udostępniony - podczas konferencji SunWorld w maju 1995 roku - wyzwolił entuzjazm wśród projektantów stron webowych, oczekujących na język, który mógłby być używany do tworzenia ruchomych i interaktywnych elementów na statycznych do tej pory stronach HTML. Po tym, jak Sun w ostatniej chwili zgodził się na zintegrowanie Javy z przeglądarką Navigator, nie było już odwrotu.

Programiści masowo orientowali się na Javę. W roku 1996 Java miała już swoją własną konferencję - JavaOne, w której, wzięło udział 6 tys. uczestników. Trzy lata później liczba ta przekroczyła 20 tys.

Dzisiaj cały przemysł zaawansowanej technologii stosuje Javę: HP, IBM, Oracle a nawet Microsoft.

Java ostatecznie zadomowiła się na serwerach, gdzie szeroko stosowana jest platforma Suna Java 2 Enterprise Edition, stanowiąca pomost pomiędzy "systemami zaplecza", takimi jak bazy danych, a Webem. Niedawno Java stała się platformą dla przemysłu urządzeń mobilnych, który dostarczył użytkownikom ponad pół miliarda urządzeń wykorzystujących Javę.

Jednak patrząc wstecz na rok 1995, nie sposób pominąć straconych okazji, których nie wykorzystali twórcy platformy Java. Wśród nich niepowodzenie Suna jako dostawcy produktów opartych na Javie. Chociaż firmy, takie jak IBM, BEA Systems i Borland Software mogą pochwalić się miliardami dolarów uzyskanych ze sprzedaży serwerów i narzędzi Javy, produkty Suna nigdy nie osiągnęły spektakularnego sukcesu na tym rynku.

Sun nigdy nie ujawnił kwot zainwestowanych w Javę, czy uzyskanych z Javy. Ale firma uważa, że Java definitywnie zmieniła świat techniki komputerowej i bez Javy nikt by dzisiaj nie pisał już aplikacji na serwery Suna.

Chociaż niepowodzenia aplikacji serwerowych i narzędzi deweloperskich są bolesne dla Suna, to jednak największą stratą jest utracona okazja opanowania desktopów. Zaciekła, trwająca siedem lat dyskusja z Microsoftem, skupiająca się na sposobie implementowania Javy przez firmę z Redmond, stała się drenażem zasobów Suna. I chociaż w końcu koncern otrzymał (w wyniku procesu sądowego) blisko 2 miliardy USD od Microsoftu, to nic nie zmieni faktu, że Java jako samodzielna platforma nigdy nie zadomowiła się na desktopach.


Zobacz również