Dziesięciu pakerów

Nie ma znaczenia, kim jesteś, jak pracujesz czy jak dużo nośników ZIP ostatnio kupiłeś. Któregoś dnia i tak będziesz potrzebował więcej wolnego miejsca na twardym dysku. Dlatego dobrym zwyczajem jest kompresowanie zalegających, ale potrzebnych plików, aby można je było w przyszłości odtworzyć.


Nie ma znaczenia, kim jesteś, jak pracujesz czy jak dużo nośników ZIP ostatnio kupiłeś. Któregoś dnia i tak będziesz potrzebował więcej wolnego miejsca na twardym dysku. Dlatego dobrym zwyczajem jest kompresowanie zalegających, ale potrzebnych plików, aby można je było w przyszłości odtworzyć.

Teraz pewnie zapytasz, ile to kosztuje? Na szczęście, wiele z aplikacji kompresujących to programy typu shareware. Możesz więc przez jakiś czas z nich korzystać bezpłatnie, a za symboliczną opłatą stać się ich pełnoprawnym użytkownikiem. Trafiają się także programy freeware, których używanie jest zupełnie darmowe.

Poniżej znajdziesz omówienie dziesięciu najlepszych, naszym zdaniem, programów kompresujących, potocznie zwanych pakerami, które wybraliśmy spośród dziesiątek znajdujących się na rynku.

1. Alladin Expander 5.0

Dziesięciu pakerów
Aladdin Expander 5.0 jest programem służącym do dekompresji zarchiwizowanych plików. Dobrze znany szczególnie użytkownikom komputerów Apple Macintosh, gdyż duża cześć plików w systemie MacOS jest kompresowana właśnie w formacie Stuffit (pliki z rozszerzeniem SEA i SIT).

Oczywiście program nie ogranicza się tylko do dekompresji plików "makowych", ale także może rozpakowywać pliki innych formatów, jak Zip, Private File, UUcode, MacBinary, BinHex, Mime/Base64, Arc, Arj i gzip. Użytkownik może sam określić, z którymi formatami aplikacja ma utworzyć powiązania. Może np. określić, że Alladin Expander 5.0 będzie dekompresował wszystkie pliki z wyjątkiem ZIP-ów, które obsłuży inny program pakujący.

Alladin Expander 5.0 jest bardzo prosty i przyjemny w obsłudze. Aby np. rozpakować jakieś archiwum, wystarczy przeciągnąć jego ikonę na pole aplikacji, a ulegnie on dekompresji. Użytkownik może także określić, gdzie mają być rozpakowywane pliki. Mogą one być umieszczone w tym samym katalogu co plik spakowany, ale także Expander może utworzyć oddzielny folder i tam umieścić rozpakowane pliki.

Autor: Alladin Systems,http://www.alladinsys.com

Wersja: 5.0</B</B##

System operacyjny: Windows 95/98/NT

Rodzaj: freeware###

Cena rejestracji: bezpłatna

2. WinRAR 2.50pl

Nie skłamię chyba, jeżeli powiem, że jest to jeden z najchętniej obecnie używanych do PC programów pakujących.

Dodatkową zaletą jest to, że WinRAR 2.50 został spolszczony, więc korzystać z niego mogą także użytkownicy nie znający języka angielskiego. Pomimo że jego nazwa wskazuje na pracę z konkretnym typem archiwów RAR, WinRAR potrafi także rozpakowywać inne typy archiwów, jak ARJ, LZH i ZIP (program jest także w stanie pakować dane w podstawowym formacie ZIP). Format RAR zawiera specjalny algorytm kompresji pozwalający na łatwiejsze, szybsze i wydajniejsze pakowanie plików wykonywalnych, bibliotek obiektów, dużych plików tekstowych, a także danych przeznaczonych dla multimediów (film, muzyka). Doskonale radzi sobie z archiwizowaniem plików o długich nazwach, potrafi dzielić archiwa na tzw. wolumeny, czyli pojedyncze części łatwiejsze do przenoszenia np. na dyskietkach lub umieszczenia w Internecie. I wreszcie pozwala na utworzenie archiwów typu SFX (self-extracting), które same się rozpakowują po otwarciu ich przez użytkownika.

Autor: Eugene Roshal,http://www.rarsoft.com

Wersja: 2.50pl</B###

System operacyjny: Windows 95/98/NT

Rodzaj: shareware###

Cena rejestracji w Polsce:# 35 USD, http://www.skulski.com/Shareware/

3. ZipMagic98

Dziesięciu pakerów
Program ten ma także bardzo wielu zwolenników, a to ze względu na technologię ZIPFolders. Jej zasługą jest to, że komputer "widzi" na dysku wszystkie archiwa jako foldery (oznaczone są jako ZIP), którymi użytkownik może się posługiwać jak wszystkimi innymi folderami. Może do nich/z nich kopiować, przenosić, zmieniać nazwy i kasować poszczególne pliki, a wszystko to dzieje się "w locie", bez wyraźnego spowolnienia pracy systemu. Pracuje z plikami: ARJ, LHA/LZH, Z, GZIP, RAR, TAR, TAZ, TGZ, CAB i ZOO. Dzięki funkcjom w menu kontekstowym Windows pozwala bardzo szybko na przetworzenie dowolnego folderu w archiwum. Zipmagic ma wbudowany mechanizm automatycznej aktualizacji z Internetu.

Autor: Mijenix,http://www.mijenix.com

Wersja: 2.02##</B#

System operacyjny: Windows 95/98/NT

Rodzaj: shareware</B#</B#

Cena rejestracji:# 39,95 USD (sklep internetowy)