Dzikie zwierzęta z COVID-19. Czy wirus ewoluuje?

Koronawirus szerzy się wśród jeleni w USA. Narażenie dużej liczby zwierząt jest niepokojące.

Dzikie zwierzęta z COVID-19. Czy wirus ewoluuje?

pexels.com

Jedna trzecia jeleni wirginijskich w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych posiada przeciwciała przeciwko koronawirusowi, co oznacza, że zostały zarażone. To pierwsze wykrycie powszechnego narażenia na wirusa w populacji dzikich zwierząt. Naukowcy twierdzą, że szybkie narażenie ich dużej ilości na wirusa jest niepokojące i muszą ocenić, czy jelenie mogą zarażać inne gatunki. Linda Saif, wirusolog z Ohio State University w Wooster mówi, że kluczowe pytanie brzmi:

W jaki sposób wirus rozprzestrzenia się na jelenie i czy przeniesie się z zarażonych jeleni na inne dzikie zwierzęta lub na zwierzęta domowe, takie jak bydło?

Wcześniejsze badania wykazały, że jeleń może zarazić się SARS-CoV-2 i przenosić wirusa na inne zwierzęta ze swojego stada. Naukowcy obawiają się, że wirus może ewoluować w sposób zagrażający skuteczności szczepionki. Może rozprzestrzenić się na inne gatunki, ale i z powrotem na ludzi, nawet po ustąpieniu pandemii.

Tajemnicą jest sposób, w jaki jelenie zostały zarażone. Mogło to być spowodowane kontaktem z ludźmi, zwierzętami lub skażonymi ściekami.

Zobacz również:

  • Wirus Nipah zabija. Czy grozi nam kolejna pandemia?
  • Aresztowano kobietę z fałszywą szczepionką "Maderna". Jaka kara jej grozi?
  • FDA zatwierdziła trzecią dawkę szczepionki

Jeśli istnieje wspólne źródło narażenia jeleni, prawdopodobnie to samo źródło może narazić inne zwierzęta.

Zobacz także: Bandai Namco wprowadza na rynek Tamagotchi z R2-D2

Źródło: nature.com