Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

Dziś - 6 lutego - obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem tej inicjatywy jest promowanie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W naszym kraju obchody odbędą się po raz trzeci - organizatorzy zapowiadają szereg atrakcji...

Imprezy związane z DBI 2007 odbywać się będą w całej Polsce - organizatorzy (czyli Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK) zapowiadają, iż będą to m.in. najróżniejsze lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w Sieci oraz konkursy z cennymi nagrodami dla szkół. Oprócz tego nastąpi oficjalna inauguracja serwisu Helpline.org.pl (oferującego pomoc dla dzieci, rodziców, profesjonalistów w zakresie internetowych zagrożeń) oraz ogłoszenie wyników pierwszych w Polsce badań dotyczących tzw. cyberbullyingu (czyli cyberprzemocy - to niebezpieczne zjawisko, polegające na psychicznym nękaniu ludzi z wykorzystaniem np. Internetu czy wiadomości SMS).

Dzień Bezpiecznego Internetu w Sieci

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat DBI 2007 powinny również odwiedzić jedną z poniższych stron:

Saferinternet.org - oficjalny serwis inicjatywy Safer Internet;

DBI.pl - polska strona poświęcona inicjatywie; od 6 lutego będzie na niej dyżurował ekspert, który odpowie na wszelkie pytania z zakresu bezpieczeństwa w Sieci.

Sieciaki.pl - serwis dla najmłodszych, w którym znaleźć można m.in. konkursy związane z DBI.

Na Dzień Bezpiecznego Internetu wybrano 6 lutego - nie znaczy to jednak, że akcje związane z tą inicjatywą obywać się mają tylko przez jeden dzień. Organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych Internautów - mogą to być np. zajęcia edukacyjne, happeningi, gazetki szkolne, audycje w radiowęzłach szkolnych czy konkursy. Wśród organizatorów, którzy przyślą sprawozdanie ze swoich działań rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. "Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie udziałem w Dniu Bezpiecznego Internetu szkół i organizacji z całej Polski" - mówi Anna Rywczyńska, koordynator programu Saferinternet.pl w NASK.

Warto wspomnieć, że Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest równocześnie w 40 krajach na świecie. Patronat nad tegoroczną edycją imprezy objęła Viviane Reding, unijny Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.