Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu!

Dziś - 7. lutego - przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to unijna inicjatywa, której celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież z zasobów światowej sieci WWW. Organizatorami DBI są w Polsce Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Jak tłumaczą przedstawiciele Fundacji i NASK, głównymi celami Dnia Bezpiecznego Internetu są:

@ Zapoznanie dzieci i młodzieży z zasadami bezpieczeństwa w Internecie;

@ Zapoznanie rodziców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie;

@ Nagłośnienie tematu bezpieczeństwa w Internecie;

@ Promocja bezpiecznych zastosowań Internetu.

Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć na jej stronie internetowej - www.saferinternetday.pl.

Warto przypomnieć, że jest to już Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy już po raz drugi - pierwszy raz akcję zorganizowano rok temu - "Mamy za sobą udane akcje edukacyjne podejmowane w ciągu minionego roku, w tym pięć konferencji w miastach wojewódzkich, w których wzięło udział ponad 1000 nauczycieli, przedstawicieli policji zaangażowanej w ściganie przestępczości internetowej i prokuratury. Mamy poparcie dla naszej działalności ze strony tak ważnych instytucji, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, UNESCO, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Praw Dziecka oraz Komenda Główna Policji. Liczymy na jeszcze szerszy udział wszystkich zainteresowanych osób i instytucji w obchodach tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu" - mówi koordynator projektu, Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Warto też przypomnieć, że obchody Dnia Bezpiecznego Internetu to nie tylko akcje przygotowane "centralnie", przez głównych organizatorów, ale także (a może przede wszystkim) - inicjatywy lokalne, organizowane przez instytucje (szkoły), firmy (np. kawiarenki internetowe) lub prywatne osoby zainteresowane propagowaniem bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Materiały przydatne podczas organizowania lokalnych obchodów DBI udostępniono na stronachhttp://www.saferinternetday.pl/organizacja.php orazhttp://www.dzieckowsieci.pl/nauczyciele/scenariusze.html .

Warto zainstalować

Polecamy kilka przykładowych programów, które naszym zdaniem, powinny się znaleźć w komputerach internautów. Oczywiście są to tylko propozycje, a każdy użytkownik może samodzielnie wybrać narzędzia.

Program antywirusowy

AntiVirenKit 2006 pl

Więcej na ten temat znajdziesz w kategorii ANTYWIRUSY

Firewall

Outpost Firewall Pro 3.0.557.437

Więcej na ten temat znajdziesz w kategorii FIREWALL

Ochrona prywatności

CounterSpy 1.5.77

Więcej na ten temat znajdziesz w kategorii OCHRONA PRYWATNOŚCI

Alternatywa dla przeglądarki Internet Explorer

Mozilla Firefox 1.5.0.1 pl

Więcej na ten temat znajdziesz w kategorii PRZEGLĄDARKI INTERNETOWE