Dziś ukaże się finalna wersja GPLv3

Dzisiaj, o godzinie 12:00 czasu EDT (Eastern Daylight Time) organizacja Free Software Foundation oficjalnie udostępni trzecią wersję licencji GNU GPL (kończąc tym samym prace nad nią). Tworzenie trzeciego wydania tej najpopularniejszej wolnej licencji trwały prawie osiemnaście miesięcy. Fundacja Wolnego Oprogramowania - wespół ze społecznością tworzącą i używającą oprogramowania opartego na licencji GPL, która pomogła zwrócić uwagę na ważne punkty i usterki - tworząc jej nową wersję dostosowała ją do obecnych warunków panujących na rynku oprogramowania.

Autorem GPL jest profesor Richard M. Stallman, szef i założyciel Free Software Foundation, oraz twórca projektu GNU. Obowiązująca wersja licencji jest już bardzo wiekowa i nie przystaje już do sytuacji panującej na rynku oprogramowania, gdzie królują patenty i pozwy o ich naruszenie. Będzie to więc pierwsza znacząca zmiana licencji od szesnastu lat! Znajdą się w niej między innymi zapisy uniemożliwiające objęcie patentami kodu, który powstał ze źródeł na licencji GPL oraz zapobiegające tzw. "tivoizacji". Oprócz tego licencja będzie bardziej międzynarodowa, a nie dostosowana tylko do prawa amerykańskiego i ma zapobiegać szkodliwym dla użytkowników regulacjom związanym z zabezpieczeniami DRM.

Ogłoszenie na stronie internetowej FSF wyraźnie stawia naprzeciwko siebie wolne oprogramowanie przeciw zamkniętemu i ograniczonemu przez tysiące różnego rodzaju patentów, którego uosobieniem jest tutaj mający dziś również swoją premierę iPhone.

Termin "Tivoizacja" opisuje urządzenia, które zbudowane są w oparciu o wolne oprogramowanie, lecz następnie zamknięte w celu uniemożliwienia użytkownikom jego modyfikację, co jest ich podstawowym prawem, jakie gwarantuje licencja GPL. GPLv3 ma położyć kres takim praktykom. Urządzenia takie jak iPhone pozostawiają użytkowników z pytaniem, czy zawierają one części oprogramowania licencjonowanego na zasadach GPL? Peter Brown, dyrektor wykonawczy FSF, stwierdził, że Steve Jobs i firma Apple udostępni dziś produkt zepsuty przez chronione prawami patentowymi oprogramowanie. Zepsuty dlatego, że jego zdaniem urządzenie, którego właściciel nie może w pełni kontrolować, działa wbrew jego interesom. Wszyscy wiedzą, że system operacyjny firmy Apple, jak i jej przeglądarka internetowa, Safari (jeden z podstawowych składników oprogramowania iPhone'a) zostały zbudowane na bazie wolnego oprogramowania. Pozostaje tylko pytanie, czy GPLv3 rozwiąże wszystkie takie problemy i jaki będzie miało wpływ na dalszy rozwój takich urządzeń, jak na przykład iPhone?

Oficjalnie GNU GPL w wersji 3 zostanie ukazana światu w samo południe czasu EDT (17 czasu polskiego), na sześć godzin przed "złym" iPhone'm, wieńcząc prawie osiemnaście miesięcy prac, konsultacji, burzliwych dyskusji i przygotowań. Na witrynie internetowej FSF można będzie na żywo obejrzeć wystąpienie Richarda Stallmana prezentującego GPLv3.

Więcej o najnowszej, trzeciej wersji licencji GNU GPL można przeczytać w artykule "GPL3 - jedna licencja dla wszystkich", a najświeższe informacje znajdziemy u źródła - na stronie internetowej Free Software Foundation.