Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Programisty

12 września 2016 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Programisty.

Dziś mamy 256. dzień roku. To zaś oznacza, że obchodzimy Międzynarodowy Dzień Programisty. Dlaczego właśnie w tym dniu? Dlatego, że 256 to szczególna liczba w informatyce:

- 8 bitów pozwala na określenie do 256 różnych informacji

- 256 to liczba znaków obsługiwanych przez rozszerzony standard ASCII

- 256 to maksymalna liczba kolorów obrazu cyfrowego zapisanego w formacie GIF

- w 24-bitowej przestrzeni barw RGB każdy kolor jest zapisany za pomocą trzech składowych, które przyjmują jedną z 256 dostępnych wartości

Kto wpadł na pomysł wprowadzenia takiego święta?

Rosjanin Walentin Balt. 11 września 2009 r. prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, w reakcji na złożoną przez niego petycję podpisał dekret oficjalnie ustanawiający 256. dzień roku Dniem Programisty.

Programowanie - bez niego ani rusz

Obecnie świat nie może już funkcjonować bez programistów. Pamiętajmy bowiem, że nie chodzi tutaj jedynie o twórców oprogramowania, czy gier, które uruchamiamy na komputerze, smartfonie, czy konsoli. Umiejętność programowania znajduje bowiem znacznie szersze zastosowanie (przemysł, biznes, Big Data, itd.) i może być ważnym elementem strategii rozwoju kraju. Nauka programowania może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na rozwój dzieci, co dostrzegł polski rząd podejmując decyzję, że w 2017 roku zostanie ona wprowadzona w szkołach podstawowych.

Jak się nauczyć programowania?

Można pójść na odpowiednie studia. Jeżeli nie macie na to czasu możecie się też zdecydować na trwający znacznie krócej intensywny kurs zawodowy – bootcamp programistyczny - który organizuje m.in. szkoła programowania Coders Lab. W tym drugim przypadku nie będziecie się co prawda mogli pochwalić dyplomem szkoły wyższej, lecz jeżeli solidnie przepracujecie kurs powinniście przekonać do siebie umiejętnościami programowania przyszłego pracodawcę.