Dziura w P&P - Windows XP także zagrożony

Microsoft ostrzega użytkowników komputerów, że niebezpieczny robak Zotob, który od ubiegłego tygodnia atakuje komputery na całym świecie, może również infekować system Windows XP. Do tej pory sądzono, że celem ataku może być jedynie Windows 2000.

O Zotobie (a właściwie o kilkunastu jego wersjach - ostatnio pojawił się już Zotob.J) pisaliśmy kilkakrotnie, m.in. w tekstach "Robaki atakują Windows" i "Zotob - jest już 11 wersji". Robak infekuje system Windows poprzez błąd w systemie Plug and Play. Do tej pory wydawało się, że problem dotyczy jedynie systemu Windows 2000, teraz jednak Microsoft opublikował ostrzeżenie, z którego wynika, że w pewnych okolicznościach celem ataku może stać się również system Windows XP.

Problem dotyczy systemu Windows XP Service Pack 1 (komputery z zainstalowanym SP2 są bezpieczne). Okazuje się, że jeśli w systemie włączone jest udostępnianie drukarek oraz konto Gościa, to może on zostać zainfekowany przez Zotoba. Na taki atak nie są narażone komputery pracujące w domenie - czyli ataku powinni przede wszystkim obawiać się użytkownicy domowi.

Warto przypomnieć, że Microsoft dwa tygodnie temu udostępnił uaktualnienie, usuwające lukę w zabezpieczeniach, przez którą rozprzestrzenia się Zotob. Patcha można pobrać za pośrednictwem mechanizmu Microsoft Update lub ze strony koncernu.


Zobacz również