Dziurawa łatka Microsoftu

Opublikowana na początku maja aktualizacja do Windows XP Service Pack 2, dodająca specyfikację WPA2 dla sieci bezprzewodowych, nie obsługuje najnowszych protokołów potwierdzania tożsamości (EAP - Extensible Authentication Protocol). Może się to okazać dużym problemem dla klientów biznesowych, którzy chcieliby albo już zakupili urządzenia wykorzystujące te protokoły i teraz nie mają pewności czy Microsoft będzie wspierał programowo posiadany przez nich sprzęt.

W trakcie, kiedy firma Gatesa pracowała nad łatką, Wi-Fi Alliance (organizacja non-profit zajmująca się certyfikowaniem urządzeń Wi-Fi) wprowadziła cztery nowe typy EAP, wciąż pozostając przy nazwie WPA2. "Znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy mamy 'stare' i 'nowe' certyfikaty, wszystkie nazywające się tak samo" - twierdzi John Pescatore z instytutu badawczego Gartner. Jednocześnie przedstawiciele Sojuszu Wi-Fi kontrują, iż zmiany nie są na tyle istotne aby nadawać specyfikacji nową nazwę.

O wprowadzeniu przez Microsoft WPA2 informowaliśmy już między innymi w tekście WPA2 do Windows XP. Niestety, mimo stwierdzenia, że Microsoft zapewnia najwyższy poziomu bezpieczeństwa dostępnego w sieciach bezprzewodowych, przedstawiciele firmy nie informują kiedy można się spodziewać uwzględnienia nowych protokołów w jej produktach.