Dźwięk bez kabli

Pozbyć się kabli to marzenie wielu użytkowników odtwarzaczy MP3. Sprawdziliśmy, czy oferowane bezprzewodowe słuchawki stereofoniczne Bluetooth nadają się do słuchania muzyki.


Pozbyć się kabli to marzenie wielu użytkowników odtwarzaczy MP3. Sprawdziliśmy, czy oferowane bezprzewodowe słuchawki stereofoniczne Bluetooth nadają się do słuchania muzyki.

Dźwięk bez kabli

W naszym przeglądzie wzięło udział pięć zestawów słu chawkowych z interfejsem Bluetooth. Nie są to modele, których się używa, rozmawiając przez telefon komórkowy, ale przeznaczone do słuchania muzyki - brak im wbudowanych mikrofonów. Swoją drogą tylko jeden model - Jabra BT620 -pozwala na skorzystanie z takiej możliwości, inne można wykorzystywać z telefonem, jeśli pozwala na podłączenie standardowych słuchawek z gniazdem minijack. Dlaczego właśnie takie rozwiązanie wybrali producenci? Aby umożliwić korzystanie ze słuchawek Bluetooth wszystkim użytkownikom muzycznych odtwarzaczy stacjonarnych i przenośnych. Jeśli odtwarzacz CD, MP3 czy telewizor mają wyjście audio (najlepiej w standardzie minijack), to testowane przez nas zestawy będą z nimi współpracować, bo składają się z dwóch elementów - słuchawek i specjalnego nadajnika podłączanego do źródła dźwięku (odtwarzacza CD, MP3, czy innego z wyjściem audio). Nadajnik konwertuje najpierw sygnał analogowy na postać cyfrową, a następnie za pośrednictwem interfejsu Bluetooth przesyła go do słuchawek.

Oba urządzenia należy "sparować", aby mogły współpracować. Nie jest to trudne i zazwyczaj sprowadza się do naciśnięcia dwóch przycisków w obu urządzeniach. Ograniczeniem jest natomiast współpraca większości słuchawek tylko z nadajnikami dołączanymi w zestawie. Jeśli zatem odtwarzacz audio lub np. komputer mają kontroler sieci Bluetooth, to "sparowanie" się nie powiedzie.

Wyjątkiem jest model Jabra BT620, który nie zawiera nadajnika. Chcąc używać tych słuchawek z przenośnym odtwarzaczem MP3, trzeba dokupić odpowiedni nadajnik (Jabra oferuje wygodny model A120s).

Być w zasięgu

Wszystkie testowane przez nas zestawy powinny, zdaniem producentów, pracować bez większych przeszkód w zasięgu do 10 m od nadajnika sygnału Bluetooth. Z zasięgiem bywa jednak różnie, o czym wspominamy w opisach poszczególnych modeli. Ponadto nie wszystkie zestawy korzystają z tej samej specyfikacji Bluetooth, Logitech jest zgodny z najnowszym standardem 2.0, podczas gdy pozostałe słuchawki z 1.2. Różny jest także czas pracy poszczególnych zestawów na baterii. Część z nich ma wbudowane akumulatory, inne mogą pracować na standardowych bateriach AAA.

Logitech FreePulse Wireless Headphones

Dźwięk bez kabli

Parametry techniczne i wyniki testów

To zdecydowanie najlepszy zestaw słuchawkowy Bluetooth ze wszystkich przez nas testowanych. Słuchawki korzystają z interfejsu w najnowszej wersji 2.0, który w stosunku do edycji 1.2 oferuje m.in. 3-krotny wzrost prędkości transmisji danych (do 2,1 Mb/s), niższe zużycie energii oraz mniej błędów podczas działania. W praktyce jedynie słuchawki Logitecha przesyłały dźwięk bez szumów. Jego klarowność była pierwszorzędna, podobnie jak zasięg działania kompletu (ponad 10 m). Słuchawki są niewielkie, choć to model nauszny. Wygodny, węglowy pałąk nosi się na karku, a słuchawki trzymają się dobrze dzięki silikonowym zaczepom mocowanym do uszu. Zarówno nadajnik, jak i słuchawki wyposażono w akumulatory ładowane z dołączonej w komplecie ładowarki. Zasilanie wystarcza na 6 godzin nieprzerwanego słuchania muzyki. Obudowa prawej słuchawki pełni funkcję regulatora głośności. Dźwięk jest bardzo dobry - soczysty i szybki bas, soprany i zakres średniotonowy wyważone, a scena dźwiękowa uporządkowana. W komplecie znajdziesz kilka przejściówek, pozwalających na ścisłe podłączenie nadajnika Bluetooth do różnych odmian odtwarzaczy iPod.

Plantronics Pulsar 590A Bluetooth

Te duże słuchawki nauszne są właściwie konstrukcją zamkniętą. W komplecie otrzymasz stację dokującą do ładowania akumulatorów słuchawek oraz nadajnik Bluetooth. Oba urządzenia można ładować jednocześnie, przy czym montaż słuchawek na ładowarce jest niewygodny. "Parowanie" obu elementów zestawu nie sprawia problemów, a słuchawki mają bardzo duży zasięg, pełne 10 m. W obudowie muszli słuchawkowych umieszczono regulator głośności (średnio wygodny dostęp) oraz mikrofon wysuwany na teleskopowym wysięgniku. Wbudowane akumulatory pozwalają na słuchanie muzyki przez mniej więcej 8 godzin. Dźwięk jest wyraźnie gorszy niż w zestawie Logitecha, jednak lepszy niż ze słuchawek Creative'a. Szumów jest stosunkowo niewiele. Dźwięk jest umiar-kowanie przestrzenny, bas ma zadowalającą dynamikę, lecz zakres wysoko i średniotonowy są, naszym zdaniem, zbyt matowe. W komplecie otrzymasz sztywny pokrowiec podróżny. Słuchawki mogą pracować także z kablem (np. w samolocie).

Creative SL3100

To słuchawki nieco większe od modelu Logitecha, ale mniej wygodne, bo zbyt ściśle przylegają do uszu. Pałąk stabilizacyjny nosi się na karku. W słuchawki wbudowano regulatory głośności i przyciski wyboru utworów. Nadajnik i słuchawki mają akumulatory wystarczające do słuchania muzyki prawie przez 6 godzin. Zasięg słuchawek jest umiarkowany i w praktyce uzyskaliśmy stabilne połączenia na 5-metrowym dystansie. Słuchawki mogą również pracować w tradycyjnej konfiguracji z kablem. Ich największy mankament to bardzo dużo szumów. W konsekwencji słuchanie muzyki nie sprawia przyjemności, a szkoda, bo zainstalowane głośniki mają spory potencjał (niezły bas, dobre średnie i wysokie tony). Creative musi jeszcze sporo popracować nad bezprzewodowymi słuchawkami, bo jak dowiodły nasze testy, problemy z czystością dźwięku mają także inne jego modele Bluetooth.

Creative CB2530 Bluetooth

Słuchawki większe i wygodniejsze od modelu SL3100, jednak również za mocno uciskające głowę. W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej, nie mają wbudowanych akumulatorów. W słuchawce i nadajniku, użytkownik musi sam umieścić baterie AAA - pojemne, bo słuchawki pożerają energię w zastraszającym tempie. Z akumulatorami o pojemności 850 mAh pracują mniej więcej 1,5 godziny. Naszym zdaniem, to jeden z największych minusów tych słuchawek. Drugim jest bardzo duży poziom szumów, taki sam, jak w modelu SL3100.

Jabra BT620

Jedyne słuchawki bez dołączonego nadajnika pozwalającego na współpracę w dowolnym odtwarzaczem audio. Współpracują także z większością telefonów komórkowych z Bluetooth oraz komputerami wyposażonymi w odpowiedni kontroler. Słuchawki mają duży zasięg, około 8 m, a ich dużą zaletą jest długa praca na wbudowanym akumulatorze. Bez ponownego ładowania baterii (litowo-polimerowa) można słuchać muzyki blisko 12 godzin. Słuchawki Jabry oferują dobre brzmienie, a szum jest minimalny. Są ergonomiczne, dobrze leżą na uszach, a łączący je pałąk umieszcza się na karku. W lewej muszli słuchawkowej znajdziesz regulator głośności, w prawej przyciski przewijania utworów. Można także podłączyć słuchawki do komputera kablem USB. Mają wbudowany dobry mikrofon pozwalający na wykorzystanie z telefonami komórkowymi.