Dźwięk i obraz

Użytkownicy Skype`a doczekali się oficjalnej wersji komunikatora, umożliwiającej przesyłanie obrazu. Funkcję wideokonferencji, a także inne udoskonalenia oferuje najnowsza wersja 2.0 beta.

Wprawdzie oprogramowanie Festoon (wcześniej vSkype) już od wielu miesięcy pozwalało przesyłać obraz podczas rozmowy przez Skype, ale dopiero niedawno funkcja ta została wprowadzona do oficjalnej wersji programu. Skype 2.0 w chwili pisania artykułu był jeszcze w wersji testowej beta, ale pracował stabilnie i można się było przekonać, jak działają nowe funkcje. Finalna wersja, jak informuje producent, powinna być dostępna na początku 2006 roku. Poza komunikowaniem się użytkownikami innymi użytkownikami programu można, korzystając z funkcji SkypeOut, łączyć się z numerami stacjonarnymi w wybranych krajach.

Co nowego?

Funkcja prowadzenia rozmów wideo oferuje kilka dodatkowych opcji. Obraz rozmówcy może być wyświetlany w oknie komunikatora lub w trybie pełnoekranowym. Dodatkowo można włączyć podgląd obrazu widzianego przez rozmówcę. Dźwięk i obraz przesyłane są już dość płynnie łączem o przepustowości 256 kb/s. W wypadku wolniejszych łączy jakość dźwięku pozostaje bardzo dobra, ale spada liczba wyświetlanych klatek (obraz zaczyna przeskakiwać). Z funkcji przesyłania obrazu mogą korzystać tylko użytkownicy Windows XP.

Zabawnym dodatkiem jest oprogramowanie Video Effects, przygotowane przez firmę Logitech, producenta kamer internetowych. Pozwala nałożyć grafikę na obraz rozmówcy grafiki: na twarzy można przykleić wąsy, nałożyć okulary czy zmienić fryzurę. Program jest do pobrania bezpłatnie w witrynie firmowej Logitecha, ale nie działa ze wszystkimi modelami kamer internetowych. Z Video Effects nie skorzystają m.in. nabywcy pakietu startowego.

Z nowości warto jeszcze wymienić opisowe statusy, identyfikację stref czasowych (informacja, która godzina jest u rozmówcy) oraz grupowanie kontaktów, np. przyjaciele, rodzina, praca itd.

Pakiet startowy

Skype, portal Onet i Logitech przygotowały pakiet startowy Skype, ułatwiający korzystanie z nowych funkcji programu. Pakiet składa się ze słuchawek z mikrofonem i kamery internetowej umieszczonych w fabrycznym pudełku Logitecha. Pudełko zostało dodatkowo opakowane wsuwką z logo Skype, Onetu, Logitecha i... konkurencyjnego komunikatora MSN Messenger. Między pudełko wciśnięto instrukcję instalacji Skype oraz kod na 30 minut bezpłatnych rozmów przez Skype z numerami stacjonarnymi w 26 krajach. Kolejna niespodzianka to brak samego komunikatora Skype w zestawie. Jest tylko informacja, że najnowszą wersję można pobrać pod adresem www.skype.onet.pl. Pakiet Logitech Quickcam Express Plus kosztuje 89 zł.