Dźwięk z gniazdka w całym domu

Już niedługo polscy klienci będą mogli kupić bardzo ciekawy i praktyczny produkt – zestaw MicroLink dLAN Audio pozwalający na przesyłanie dźwięku za pośrednictwem sieci energetycznej. Rozwiązanie to pozwoli na rezygnację z ciągnięcia kabli pomiędzy pokojami w mieszkaniach i piętrami w domkach jednorodzinnych.

Dźwięk z gniazdka w całym domu
Do tej pory mieliśmy do czynienia z zestawami pozwalającymi na transmisję danych komputerowych w sieciach energetycznych. Technologia PLC znalazła teraz nowe zastosowanie. Na wstępie zaznaczamy, że nie wiemy jak prezentuje się kwestia jakości dźwięku przesyłanego tym sposobem. Zestaw, który opisujemy będzie miał swoja premierę podczas odbywających się w tym miesiącu targów CeBIT 2004. Dopiero po zakończeniu targów będziemy mieli sposobność sprawdzenia go w praktyce.

Zestaw składa się z modułów podłączanych go gniazdek elektrycznych. Posiadają one następujące wejścia i wyjścia audio:

-dwa gniazda cinch dla linii wejściowej

-dwa gniazda cinch dla linii wyjściowej

-cyfrowe wejście SPDIF

-cyfrowe wyście SPDIF

-wejście mikrofonowe typu minijack

-wyjście minijack

Dźwięk z gniazdka w całym domu
Rodzajów konfiguracji sprzętu, który możemy podłączyć do „elektrycznego zestawu” jest wiele. Dodatkowo możliwości funkcjonalne wzrastają po połączeniu zestawu „elektrycznego” audio z modułami do przesyłania danych przez sieć energetyczną (dostępny jest także moduł pozwalający na stworzenie sieci bezprzewodowej).

Zobacz również:

  • Kupujesz telefon z 5G? Według Apple to bez sensu!
  • Policja w USA musi reklamować się w Internecie
  • Lidl: tanie urządzenia domowe - co warto kupić? [03.08.2021]

Wtedy można np. podłączyć komputer za pośrednictwem karty sieciowej do odpowiedniego gniazda sieciowego w module podłączanym do gniazdka elektrycznego, a następnie w innym pomieszczeniu do modułu z gniazdami audio (podłączony do gniazdka elektrycznego) podłączyć np. aktywne głośniki. W ten sposób komputer zachowuje się jak serwer multimediów, dystrybuujący utwory odtwarzane w innych pomieszczeniach.

Dźwięk z gniazdka w całym domu
Oczywiście zamiast głośników aktywnych można zastosować telewizor (jeśli ma wejścia audio) czy też wzmacniacz lub wieżę.

Do gniazdka „audio” możemy także podłączyć mikrofon i nagrywać dźwięk który przesyłany będzie siecią energetyczną aby zostać zapisanym w komputerze.

Rezygnując z podłączenia komputera można stworzyć sieć przesyłania dźwięku pomiędzy różnymi komponentami audio. Np. w jednym pokoju wieża, a w drugim głośniki aktywne podłączone do modułu umieszczonego w gniazdku elektrycznym.

Rozwiązań jest całe mnóstwo, a rodzaj konfiguracji sieci zależy właściwie od inwencji osób ją tworzących i zastosowania określonych urządzeń służących przesyłaniu danych siecią PLC.

System pozwala na przesyłanie do 4 kanałów audio w obrębie jednej sieci

Dźwięk z gniazdka w całym domu
(urządzenie posiada wbudowany koder/dekoder MP3, który kompresuje w locie przesyłany strumień danych). Pozwala to na stworzenie swego rodzaju instalacji multiroom bez konieczności okablowania całego mieszkania, czy domu). Zasięg sieci to 200 m, a maksymalny transfer to 14 Mbps. Ważną informacją jest to, że po skonfigurowaniu adaptera dLan Audo można np. słuchać muzyki z Internetu w drugim pomieszczeniu bez konieczności włączania komputera.

Cena urządzenia nie jest na razie znana. Prawdopodobnie będzie ona podobna do cen zestawów PLC służących przesyłaniu danych komputerowych i wyniesie ok 600-700 zł (cena na rynku niemieckim w jakiej oferowany jest produkt w przedsprzedaży to 150 EUR).

Dystrybucja:

http://www.hsf.pl