Dźwięki w zasięgu ręki

Czyli jak szukać informacji o muzyce w Sieci


Czyli jak szukać informacji o muzyce w Sieci

Wybaczcie mi, drodzy czytelnicy CYBER-a, nieco osobistą nutkę, ale muszę się przyznać, iż natura wyposażyła mnie w dość nietypowe gusta. Otóż zawsze interesowałem się muzyką skrajnie niekomercyjną i niepopularną. Bywało to bardzo uciążliwe - koledzy, którzy lubili Top One czy Madonnę nigdy nie mieli problemów z dostępem do płyt i kaset, ze zdobyciem tekstów czy też dyskografii, biografii, itp. No cóż, dla mnie oznaczało to zazwyczaj bezowocne poszukiwania w małych sklepikach z muzyką niezależną, czy też patrzenie w puste oczy ekspedientek, które na nazwy jak Nitzer Ebb, Minimal Compact, Inspiral Carpets czy Ozric Tentacles reagowały wzruszeniem ramion.

W starych, dobrych czasach nagrywalni i wypożyczalni kompaktów mieliśmy dostęp do przeróżnych muzycznych perełek poprzez takie punkty jak warszawskie CMR Digital czy ursynowskie Marco-Polo. Teraz praktycznie wszystkie sklepy mają dokładnie taki sam wybór płyt - Spice Girls, Boyzone, Michael Jackson itp. Z tego powodu każdy, kto szuka czegoś bardziej nietypowego, musi zaglądać do małych, drogich sklepików niezależnych jak np. "Hey Joe" na tyłach kina Relax w Warszawie i tam znajdywać płyty i informacje na temat swoich faworytów. Osoby, które lubią bardziej komercyjną muzykę także skazane są obecnie tylko na ograniczone informacje podawane w mediach, na kanałach jak MTV, VIVA, AtomicTV, itp.

Internecie, przybywaj na pomoc!

Pamiętam do dziś uśmiech na mojej twarzy, kiedy po raz pierwszy, poprzez stronę macierzystą Netscape, całkowitym przypadkiem trafiłem do All Music Guide -http://www.allmusic.com/amg/music_root.html. Serwis AMG został wyposażony w największą chyba w Internecie wyszukiwarkę służącą do uzyskiwania informacji na tematy związane z muzyką. Drżącymi rękami wpisałem w okienko słowa "Nitzer Ebb", po czym o mało co nie dostałem zawału serca gdy na ekranie zobaczyłem nie tylko wszystkie tytuły albumów (LP, EP, singli) z ich ocenami, ale także listę parunastu zespołów grających podobną muzykę, linki do innych stron poświęconych temu zespołowi, a nawet ankietę, z pomocą której mogłem pomóc administratorom AMG zakwalifikować muzykę wybranego wykonawcy czy też ocenić konkretny album.

Następne wyszukiwania - Minimal Compact, Tuxedomoon, Residents, Einsturzende Neubaten, itp. skończyły się również pełnym sukcesem. Można nawet powiedzieć że było to znacznie więcej niż kiedykolwiek spodziewałem się znaleźć na Internecie na temat tych zespołów. Aczkolwiek słowami nie jestem tak naprawdę w stanie wyrazić jak czuje się człowiek, który dotychczas musiał wkładać tyle wysiłku, aby zdobyć pewne informacje, a tu nagle dowiaduje się, że wszystko to jest wreszcie w zasięgu ręki, a raczej w zasięgu myszki.

Największą chyba zaletą AMG, oprócz ogromnych zasobów, jest fakt że przy wyszukiwaniu podawane są linki do informacji o zespołach grających muzykę zbliżoną do wybranego przez użytkownika wykonawcy. Dzięki temu udaje się znacznie rozszerzyć swoje horyzonty i poznać nowe ciekawe zespoły. W AMG można też szukać informacji korzystając z nazw albumów, pojedynczych utworów czy nazwisk muzyków. Tak więc zadając pytanie o album "One by One" otrzymujemy linki do 14 różnych wykonawców (w tym szukanego - Minimal Compact), za to tytuł utworu "Adoration" spowoduje pojawienie się listy 10 albumów, w tym "Brighter Than a Thousand Suns" grupy "Killing Joke", na którym znajduje się utwór "Adorations" (jak widać można podawać też niepełne hasła). Za to "Andrew Eldritch" skieruje nas do Sisters of Mercy, ale nie tylko, także do Gary Newmana z którym nagrał jedną płytę.

W AMG, oprócz wyszukiwarki, znajdziecie także bardzo rozwinięty katalog posegregowany wedle nazw artystów, gatunków muzyki, itp. - słowem wszystko co potrzebne do uzyskania wszelkich informacji na temat danego wykonawcy czy gatunku.

Jedyną słabą stroną serwisu AMG jest fakt, że jest on uaktualniany ze sporym opóźnieniem i nie zawiera niestety informacji na temat najnowszych albumów, utworów czy świeżo powstałych zespołów. Wyszukiwanie jednego z najnowszych hitów prezentowanych m.in. na MTV - utworu "Sweet Symphony" grupy Verve - zakończyło się negatywnym rezultatem (AMG twierdzi nawet że grupa Verve od 1995 roku nie istnieje!), choć najnowszy album grupy Radiohead został wprowadzony do indeksu. Myślę że ten brak niektórych aktualnych informacji to niewielka cena jaką należy zapłacić za tak ogromną ilość danych.

Gdzie jeszcze warto poszukać?

Czytelnik zapewne zauważy, że skoncentrowaliśmy się głównie na opisie serwisu AMG. Wynika to jednak z faktu, iż żaden z pozostałych serwisów wyszukiwawczych nie dorasta AMG nawet do pięt, choć niektóre mogą oferować coś dla koneserów. Można więc teoretycznie stwierdzić, że jeśli nie znajdziemy czegoś w AMG, jest mała szansa na znalezienie tego w innych serwisach, chyba że dotyczy to bardzo niedawno wydanego albumu czy singla, albo bardzo wyspecjalizowanego gatunku muzyki.

Poprzez stronę serwisu iMusic -http://www.imusic.com/, który sam w sobie niestety nie jest specjalnie interesujący (choć zawiera spory katalog z krótkimi biografiami popularniejszych zespołów angielskich oraz dużą liczbę recenzji ostatnio wydanych albumów), trafiłem do The Ultimate Band List (http://ubl.com). Mimo tak imponująco brzmiącej nazwy okazało się, że w porównaniu do AMG, UBL wypada bardzo słabo. Jedyne co uzyskamy podając jako klucz wyszukiwania nazwę wykonawcy (nie wspomnę już, że o mniej znanych zespołach nie ma tu żadnych informacji) to linki do przeróżnych stron. Trzeba jednak przyznać, że UBL zawiera znacznie większą listę stron WWW dedykowanych bardziej popularnym zespołom niż AMG. Jako przykład weźmy zespół Primus - AMG posiada linki do dwóch innych stron, zaś UBL - ponad 25 (!), a także linki do Usenetu, list dyskusyjnych itp.

Bardzo ciekawą ofertą dla osób ceniących klasyczny Rock-and-Roll, będzie wizyta w Rock and Roll Hall Of Fame Museum -http://www.rockhall.com. Serwis ten to internetowa część rzeczywistego muzeum znajdującego się w Cleveland w stanie Ohio. Ta bardzo dopracowana strona oferuje nam m.in. możliwość obejrzenia w trzech wymiarach rzeczywistego muzeum, a także uczestnictwo w listach dyskusyjnych, możliwość wysłania wirtualnej pocztówki do znajomych czy nawet... firmowe tło pod Windows. Niestety, zawartość merytoryczna strony i oferta informacyjna są raczej mierne.

Wielbiciele Jazzu powinni zajrzeć na stronę Jazz Central Station -http://jazzcentralstation.com/. Rezultaty wyszukiwania w tym serwisie nie wydały mi się jednak zadawalające - próbowałem dostać się do dyskografii znanego każdemu fanatykowi jazzu Herbie Hancocka i przyznam, że niewiele na ten temat udało mi się dowiedzieć. Strona ta na szczęście pozwala jednak na bezpośrednie skorzystanie z wyszukiwarki w serwisie Music Boulevard -http://mb1.musicblvd.com/, dysponującym sporą gamą płyt w sprzedaży wysyłkowej, a także, co wydało mi się szczególnie atrakcyjne, opisami płyt wraz z zeskanowaną okładką albumu (niestety nie dotyczy to każdego albumu danego wykonawcy) oraz fragmentami utworów w formatach Real Audio i mp2. Pisząc ten artykuł słucham właśnie uzyskanego z tego serwisu 30-sekundowego fragmentu nieznanego mi dotąd remixu utworu "Join In the Chant" grupy Nitzer Ebb.

Przez krótką wizytę w Internet Underground Music Archive -http://www.iuma.com/ nabawiłem się kompleksów. Okazuje się, że w ostatnich latach pojawiła się tak wielka liczba zespołów niezależnych i alternatywnych, iż nie ma nawet najmniejszych szans aby je wszystkie poznać. Prawie do rozpaczy doprowadziła mnie lista paruset wykonawców, na której znalazłem tylko jedną (!) swojsko brzmiącą nazwę. W IUMA mamy także możliwość posłuchania fragmentu utworu danego wykonawcy czy też opcję zakupu płyty.

Koneserzy muzyki klasycznej docenią zapewne serwis Classical Net znajdujący się pod adresem ttp://www.classical.net/. Autorzy strony oferują dużą liczbę recenzji płyt, a także polecają co ciekawsze albumy. Serwis posiada także wyszukiwarkę, jednakże jej działanie ograniczone jest praktycznie do zakresu wspomnianych recenzji.

Fani kanału muzycznego MTV nie omieszkają zapewne zajrzeć na stronę MTV Online -http://www.mtv.com/. Niestety możemy to polecić jedynie osobom dysponującym sporą gotówką na rachunki telefoniczne bądź stałym łączem. W redakcji samo wgranie strony tytułowej, wypchanej po brzegi efektami w Javie, zajęło prawie godzinę. Pozostawimy to bez komentarza.

Spora liczba odnośników do przeróżnych stron muzycznych znajduje się także w katalogu Yahoo pod adresemhttp://www.yahoo.com/Entertainment/Music/Artists/.

Inne miejsca, które warto odwiedzić:

Music Previews Network -http://www.mpmusic.com/

SonicState -http://www.sonicstate.com/

Music Central -http://musiccentral.msn.com/

Soundz.com -http://www.soundz.com

Rocktropolis -http://www.rocktropolis.com/rt4/

Mass Music -http://www.massmusic.com/

Jazz Online -http://www.jazzonln.com/

Electric Village -http://www.electricvillage.com/

Just About Music -http://www.justaboutmusic.com/

Netmusic -http://www.netmusic.com.pl (największy polski internetowy sklep muzyczny)

Audionet - http://www.audionet.com/