Dźwiękowa rewolucja

Na polskim rynek wkracza nowy standard zapisu dźwięku - DVD-Audio.

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zgodnych z nowym standardem zapisu dźwięku DVD-Audio. Pierwszymi dostępnymi modelami były wprowadzone już w październiku odtwarzacze koncernu Matsuschita - DVD-A10 firmy Technics, DVD-A7 Panasonic oraz odtwarzacz samochodowy CQ-DVR909, dostępny również w ofercie firmy Panasonic. Technics zapowiada, iż jeszcze w tym roku premierę będzie miał minizestaw z odtwarzaczem płyt DVD-Audio, oznaczony symbolem SC-HDA710.

Urządzenia nowego standardu są skierowane zarówno do osób o zainteresowaniach audiofilskich, jak i entuzjastów kina domowego. Dostępne na rynku modele mogą odtwarzać również płyty DVD-Video oraz zwykłe płyty CD. Stopniowo poszerza się także oferta nagrań w nowym formacie. Początkowo będą dostępne głównie nagrania z muzyką poważną, ale koncerny muzyczne zapowiadają już pierwsze wydawnictwa z muzyką rozrywkową.

Pierwsze krążki DVD-Audio będą zapisywane hybrydowo, tzn. dźwięk zakodowany zostanie dodatkowo w systemach Dolby Digital lub dts. Umożliwia to odsłuchiwanie płyt przez posiadaczy odtwarzaczy DVD-Video.


Zobacz również