Dźwiękowy znak wodny zabezpieczy HD DVD

Podczas odbywającej się w Paryżu konferencji organizacji DVD Forum zaprezentowana została technologia, której zadaniem będzie ochrona przed nieautoryzowanym kopiowaniem i dystrybucją filmów sprzedawanych na płytach HD DVD. System dźwiękowych znaków wodnych przedstawił Allan Bell z koncernu Warner Brothers.

Bell zapowiedział, że wszystkie odtwarzacze płyt HD DVD wyposażone będą w sensor, rejestrujący umieszczone na płytach dźwiękowe znaki wodne (będą to niesłyszalne dla ludzkiego ucha sygnały). Takimi sygnaturami będą opatrywane wszystkie nowe filmy - zarówno te wyświetlane w kinach, jak i dystrybuowane na płytach HD DVD.

Podczas odtwarzania płyty sensor będzie sprawdzał, czy umieszczony w filmie sygnał dźwiękowy jest zgodny z wzorcem ustalonym dla danego typu nośników. Jeśli więc odtwarzacz wykryje, że płyta zawiera znak wodny typowy dla filmu wyświetlanego w kinach (co będzie oznaczało, że ktoś próbuje odtworzyć film nielegalnie zarejestrowany kamerą w kinie i potem nagrany na płytę HD DVD), natychmiast zatrzyma odtwarzanie.

Podobnie będzie z nagrywanymi płytami HD DVD - jeśli odtwarzacz stwierdzi, że umieszczona w nim płyta HD DVD-R zawiera znak wodny charakterystyczny dla tłoczonego krążka również zatrzyma odtwarzanie (ponieważ uzna, iż płyta z filmem jest nielegalną kopią).