E-30 - nowa lustrzanka Olympus w standardzie 4/3

Najnowszy aparat DSLR Olympusa, sytuowany pomiędzy modelami dla profesjonalnych i amatorskich użytkowników, charakteryzuje się funkcjami znanymi z urządzeń reprezentujących oba te segmenty. E-30 ma wypełnić lukę (mierzoną możliwościami, jak i ceną) pomiędzy lustrzankami E-520 a E-3 - dysponuje m.in. w pełni odchylanym ekranem LCD, 11-polowym autofokusem oraz obsługą obiektywów opartych na standardzie Cztery Trzecie.

Zastosowany w lustrzance wyświetlacz to 2,7-calowy LCD HyperCrystal II o rozdzielczości 230 tys. punktów, który można odchylać na wiele sposobów, co znacznie ułatwia pracę i fotografowanie w niestandardowych warunkach. Ekran obsługuje oczywiście technologię podglądu na żywo. Wyświetlany na nim obraz widoczny jest pod kątem 176 stopni. Sercem aparatu jest natomiast stabilizowana matryca Live MOS o rozdzielczości 12,3 mln. pikseli efektywnych, współpracująca z przetwornikiem TruePic III+. Matrycę przed zabrudzeniem chroni filtr ultradźwiękowy.

Olympus E-30

Olympus E-30

Prędkość migawki aparatu mieści się w przedziale 1/8000 - 60 s. Korekcja ekspozycji odbywa się w zakresie +/- 5 EV w skoku 1, 1/2 lub 1/3 EV. Czułość ISO można dobierać w przedziale ISO 100 - ISO 3200. System autofokusa wykorzystuje 11 punktów krzyżowych. Aparatem można wykonywać zdjęcia seryjne z szybkością 5 klatek na sekundę - w formacie RAW wykonamy w ten sposób 12 zdjęć, zaś fotografując w trybie HQ ograniczeniem jest jedynie pojemność karty pamięci. Nośnikiem danych są karty Compact Flash Typ I / II. Korpus bez karty pamięci i baterii waży 655 g.

Olympus E-30

Olympus E-30

Producent zwraca uwagę na zastosowane w aparacie tzw. Filtry Artystyczne. Łącznie jest ich sześć: "Blada i Jasna Kolorystyka", "Ziarno Filmu światłoczułego", "Jasna Tonacja", "Pop Art", "Miękka ostrość" i "Kamera Otworkowa"). Mają one umożliwić fotografowanie ze specjalnymi efektami, bez konieczności korzystania ze specjalnych obiektywów. Dodatkowe możliwości stwarza tryb Wielokrotnej Ekspozycji, który umożliwia nakładanie na siebie kolejno rejestrowanych kadrów w formacie RAW. Aparat oferuje łącznie 27 programów tematycznych (oprócz wspomnianych filtrów artystycznych jest to 5 trybów ekspozycji, 5 kreatywnych i 11 tematycznych). Pomocna w kadrowaniu może okazać się funkcja Skali Poziomicy (zintegrowany z korpusem lustrzanki dwuosiowy sensor analizuje jej nachylenie w dwóch płaszczyznach).

Olympus E-30

Olympus E-30

E-30 będzie dostępny w sprzedaży w połowie stycznia 2009. Będzie można nabyć sam korpus, jak zestaw - z następującymi obiektywami:

- ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0

- ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II

- ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6.

Ceny na polskim rynku nie są jeszcze znane. Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w niektórych zachodnich serwisach internetowych korpus wyceniony został na 1299 USD.

Olympus E-30

Olympus E-30

Więcej informacji: Olympus


Zobacz również