E-Deklaracje: rusza przetarg

Termin składania ofert na wykonanie projektu architektury systemu e-Deklaracje upływa 16 stycznia. Szacowany łączny koszt projektu to 152 mln zł. Pierwsza część usług ma ruszyć latem 2006 r., a zakończenie projektu pod koniec 2007 roku - przewiduje Ministerstwo Finansów. e-Deklaracje umożliwią podmiotom gospodarczym przesyłanie drogą elektroniczną deklaracji podatkowych. Indywidualni podatnicy musza poczekać na uruchomienie systemu e-Podatki, którego e-Deklaracje są częścią realizowaną w pierwszej kolejności.

Resort zaprasza do wzięcia udziału w przetargu firmy konsultingowe i informatyczne, które realizowały w Polsce lub na świecie podobne systemy obejmujące świadczenia usług on-line w administracji publicznej.

Ministerstwo liczy szczególnie na firmy o doświadczeniu w tworzeniu i wdrażaniu systemów elektronicznych rozliczeń podatkowych. Doświadczenia takie będą głównym kryterium wg którego stworzona zostanie lista pięciu firm, które zostaną zaproszone do dalszej fazy negocjacji. Kolejne przetargi w ramach projektu e-Deklaracje ogłaszane będą systematycznie w I połowie 2006 r. - podało ministerstwo w komunikacie.

Jak informuje ministerstwo, szacunkowy koszt projektu wyniesie 152 mln zł, z czego 105 mln stanowić będzie dofinansowanie ze środków UE z projektu Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw działanie 1.5.

E-Deklaracje to część projektu e-Podatki na którym pracuje resort finansów wraz z polską branża informatyczną. Do tej pory odbyło się w ministerstwie kilka spotkań konsultacyjnych, podczas których prezentowano propozycje architektury systemu.

Jak informowaliśmy wcześniej, e-Podatki pozwolą indywidualnym podatnikom oraz podmiotom gospodarczym nie tylko na elektroniczną formę rozliczania z fiskusem czyli przesyłania deklaracji oraz ich późniejszego składowania i przetwarzania, ale także na dostęp do informacji w trybie online. Realizacja systemu potrwa do 2012 r.

Więcej: W drodze do e-podatków