E-PIT – dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji. Co grozi za niedotrzymanie terminu?

Deklaracje podatkowe za 2021 rok można składać do 30 kwietnia. Co się stanie, gdy nie rozliczymy się w wyznaczonym terminie? Jakie będą konsekwencje prawne?


Rozliczenie podatkowe za 2020 rok można składać w tym roku jedynie za pośrednictwem internetu, czyli jako tzw E-PIT i choć nie obyło się po drodze bez problemów, to miliony polaków w tym roku skorzystało z tej zdalnej możliwości. Ostateczny termin na złożenie deklaracji został wyznaczony na dzień dzisiejszy, czyli 30 kwietnia. Może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn nie udało nam się dotrzymać tego terminu. Czy w takim wypadku grożą nam konsekwencje prawne? Wyjaśniamy.

pit, e-PIT, urząd skarbowy, podatek, deklaracja podatkowa, rozliczenie podatkowe rok 2020, kodeks karno skarbowy,

Czy rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe?

Złożenie deklaracji podatkowej za miniony rok rozliczeniowy jest obowiązkiem wobec Urzędu Skarbowego, a tym samym państwa. Są to więc bardzo poważne sprawy, których nie należy zaniedbywać. Równie istotne są kary, jaki grożą za niewypełnienie nałożonego na nas obowiązku, bowiem rozliczenie podatkowe podlega kodeksowi karno-skarbowemu.

Zobacz również:

Czy są konsekwencje nie złożenia deklaracji e-pit?

W związku z tym, brak rozliczenia z Urzędem Skarbowym może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe, jeśli kwota podatku nie przekracza 14 000 złotych, co wiąże się z nałożeniem pokaźnego mandatu. W przypadku złożenia deklaracji po terminie, istnieje możliwość, że nałożone zostaną karne odsetki za zwłokę, które mogą być uzależnione od jej długości.

pit, e-PIT, urząd skarbowy, podatek, deklaracja podatkowa, rozliczenie podatkowe rok 2020, kodeks karno skarbowy,

Co więcej, podczas składania PIT-u po terminie nie mamy możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem ani oddania 1% na wskazane przez nas cele charytatywne.

Automatyczne zatwierdzenie rozliczenia

W przypadku braku z łożenia PIT-u w terminie, w najlepszej sytuacji są osoby, które obowiązuje PIT-37. Ta forma deklaracji jest o tyle wyjątkowa, iż wobec braku aktywności podatnika w zakresie rozliczenia, zostaje ona automatycznie zatwierdzona i wysłana w momencie, gdy zakończy się wyznaczony na jej złożenie czas. Z jednej strony chroni nas to przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi, jednak automatyczne zatwierdzenie oznacza, iż tym samym nie mamy wpływu na treść naszej deklaracji i np. nie możemy odpisać od niej ewentualnie obowiązujących nas ulg podatkowych.

pit, e-PIT, urząd skarbowy, podatek, deklaracja podatkowa, rozliczenie podatkowe rok 2020, kodeks karno skarbowy,

Co zrobić w przypadku spóźnienia?

Przede wszystkim, należy niezwłocznie nadrobić opóźnienie i jak najszybciej złożyć deklarację podatkową. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń bądź niepewności, nie zaszkodzi skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową (KIP). Obecnie, najlepiej zrobić to za pośrednictwem infolinii, pod numerami:

  • 801 055 055 – w przypadku połączeń z telefonów stacjonarnych
  • 22 330 03 30 – w przypadku połączeń z telefonów komórkowych
  • +48 22 330 03 30 – w przypadku połączeń z zagranicy

W przypadku rozliczeń podatkowych skrupulatność oraz pilnowanie terminów to podstawa. Jednak gdy się to nie uda, należy jak najszybciej naprawić braki i skontaktować się z oddelegowanymi w tym celu instytucjami.