E-booki bez DRM i z wysyłką na Kindle - czy to początek rewolucji w Polsce?

Wydawnictwo Helion właśnie dokonało prawdziwego wyłomu w linii e-książkowego frontu. Ebookpoint.pl jako pierwsza e-księgarnia w Polsce wprowadziła do sprzedaży e-booki całkowicie pozbawione zabezpieczeń DRM. A do tego księgarnia otworzyła się jeszcze na użytkowników Kindle (do tej pory skutecznie ignorowanych przez niemal wszystkie polskie e-księgarnie). Czy to początek rewolucji w świecie e-książek w Polsce?

Ebooki bez DRM

Takiej oferty i ma obecnie żadna inna księgarnia.Teraz książki w księgarni ebookpoint.pl możemy już kupować w trzech formatach EPUB, PDF i MOBI (format Kindle). I uwaga! Kupując e-booka, dostajemy go we wszystkich trzech formatach naraz , a do tego możemy od razu wysłać książkę na swój Kindle. Do tej pory kupowaliśmy książkę w jednym formacie.

E-książki bez DRM to cyfrowa rewolucja?

Ale najważniejsza, rewolucyjna zmiana, która może mieć niesamowity wpływ na rynek to e-booki bez DRM. Takie e-książki możemy czytać na czym tylko chcemy. Możemy je czytać na dowolnym czytniku czy komputerze, bez żadnych ograniczeń. Z powodu zabezpieczeń DRM do tej pory opłacało się czytać jedynie darmowe e-booki.

DRM to zło, ale dlaczego?

DRM, bojaźliwie wprowadzony pod naciskiem wydawców, w istocie zabija rynek e-booków i paradoksalnie wspomaga piractwo. Problemy, jakie powoduje dla użytkownika DRM są zbyt irytujące, by opłacało się mu kupować książki w wersji cyfrowej. Zabezpieczenia DRM wiązały nam ręce - nie pozwalały na odtwarzanie na wszystkich urządzeniach, miały też blokadę kopiowania - np. mogliśmy plik pobrać tylko na 3 urządzenia itd.

Wydawcy obawiają się braku zabezpieczeń. Nie wyciągnęli do tej pory wniosków z porażki w zabezpieczaniu muzyki za pomocą DRM. Helion jako pierwszy poszedł po rozum do głowy i odważył się wyłamać z frontu obrońców DRM.

Znak wodny - zabezpieczenia wygodne dla użytkownika

Zabezpieczenia w księgarni Helionu co prawda będą, ale są zupełnie innej , nieszkodliwej dla użytkownika natury (znak wodny i wdrukowane nasze nazwisko w e-booka, co ma zniechęcić do dzielenia się książką z innymi). Dobry pomysł, bo nie przeszkadza to legalnemu użytkownikowi i zarazem zniechęca do piractwa.

E-booki bez DRM i z wysyłką na Kindle - czy to początek rewolucji w Polsce?

ebookpoint

Co prawda ebookpoint.pl ma niedużo książek (raptem ok. 150 pozycji, z czego większość to książki informatyczne), ale warto zajrzeć też na konto Helionu w serwisie Facebook, gdzie można otrzymać 20 proc. zniżki na e-booki.

E-booki bez DRM - czy to początek rewolucji w świecie książek?

Na razie mamy wyłom - ebookpoint.pl to tylko pierwszy krok. Żeby dokonała się rewolucja za nim muszą pójść inne wydawnictwa i wielkie e-księgarnie. Wiadomo, że do porzucenia DRM przymierza się też prawdopodobnie wydawnictwo W.A.B i duży sklep z e-bookami Virtualo.

Zabezpieczenia DRM to ślepa uliczka i jeżeli wydawcy książek to zrozumieją, to jest szansa na popularyzację legalnych e-booków i jednocześnie powstrzymanie literackiego piractwa.

Źródło: Świat Czytników


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: